Na Ladech



Okolí ulice Na Ladech
(březen 1909, konec 19 století, 25.2.1909)
Jméno Na Ladech nesla původně pouze část ulice blíž k městu, sahající k prudké zatáčce u schodů do Široké ulice. Dál pokračovala jako Rámová a Na Keilově vrchu. Směrem do Františkova navazovala už jen cesta mezi poli, vedoucí kolem dvou osamocených stavení, mezi nimiž stávala stará kaplička.V popředí je dodnes zachované rázovité stavení (čp.319 - II). Lada spojovalo s paralelní Širokou ulicí několik schodišť a příkrých uliček. Jednu z nich, jež dodnes existuje, i když ve zcela změněné podobě vidíme v popředí. Na druhém snímku je horní část ulice U Lomu, dnes frekventované spojnice, pro niž se mezi motoristy vžilo jméno Myší díra. Třetí snímek zachycuje část uličky Na Ladech před vyústěním na Malé náměstí. Uprostřed je dřevěný staroliberecký domek (čp. 197 - II), který zmizel teprve koncem osmdesátých let. Naproti němu sídlil městský dlaždic Karl Gustav Wander, po němž zbyly v omítce domovního průčelí reliéfy atributů jeho profese (čp. 196/200 - II). Většina okolních romantických, ale neobyvatelných stavení byla v šedesátých letech pro zchátralost zbourána.
(zdroj: R.Karpaš a kolektiv - Kniha o Liberci, 1996)


















Ulice Na Ladech
Starobylý ráz si zachovávaly hospody v ulici Na Ladech. Příkladem byla od poloviny 19. století v prvním domě zleva "Zur Germania" (čp. 205-II).
zdroj: Jiří Bock - Liberecké hospody do konce c.k. monarchie, 2022


Jungmanova ulice

Již nestojíci dům písmomalíře Johanna Hausmanna čp.320 v Jungmanově ulici s průchozí cestou do Myslivecké ulice po roce 1918.
(zdroj J.Bock - Liberec III - Jeřáb)
