Dětský koutek

27.08.2022
Dětský koutek v Lidových Sadech, kde dnes drandí i vláček ze Šaldova náměstí, byl vybaven úplně jinými atrakcemi než dnes
Dětský koutek v Lidových Sadech, kde dnes drandí i vláček ze Šaldova náměstí, byl vybaven úplně jinými atrakcemi než dnes
odstrojená stíhačka MiG 15
odstrojená stíhačka MiG 15
archiv Tomáš Krebs
archiv Tomáš Krebs
archiv Adélka Veselka
archiv Adélka Veselka
archiv Petr Petrmuc
archiv Petr Petrmuc
archiv Adélka Veselka
archiv Adélka Veselka
rok 1966. (archiv Petr Petrmuc)
rok 1966. (archiv Petr Petrmuc)

Dětský koutek v Lidových sadech láká na zcela přepracovaný Vodní svět

17.6.2022

 Několik generací dětí odchoval Dětský koutek v Lidové sady Liberec. Do své sedmašedesáté sezony vstupuje s novou atrakcí: zcela přepracovaným Vodním světem. Celá rekonstrukce, na které se finančně podílel Liberecký kraj i město Liberec, stála bezmála 1,3 milionu korun. Trochu osvěžení v parném dni si za doprovodu ředitele Zoo Liberec, příspěvková organizace David Nejedlo dopřáli hejtman Martin Půta a jeho náměstkyně Květa Vinklátová i primátor  Jaroslav Zámečník .

(zdroj: Liberec.cz )

Kiosek v dětském koutku: škola greenwashingu


Liberečtí Zelení mluví o greenwashingu ze strany vedení kraje. Kiosek v lese za 8 milionů se zelenou střechou je nesmysl, říkají
Liberečtí Zelení mluví o greenwashingu ze strany vedení kraje. Kiosek v lese za 8 milionů se zelenou střechou je nesmysl, říkají
  • 6. Prosinec, 2023

Ředitel liberecké zoo David Nejedlo přišel obhajovat investice zoo za 25 mil. Kč, které mu každoročně posílá ze svého rozpočtu město Liberec. Moc se mu to nepovedlo. Kiosek za 8 mil. Kč je mrhání veřejnými prostředky.

Před 2 roky byl schválen převod zoologické zahrady a botanické zahrady z vlastnictví města do vlastnictví Libereckého kraje. Zásadními důvody byla urychlená nutnost investic do pavilonů se zvířaty. Bez nich prý hrozila liberecká zoo ztráta klíčové licence od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Na webu zoo je např. uvedeno toto stanovisko ke změně zřizovatele:

"PROČ POTŘEBUJE ZOO URYCHLENĚ ZMĚNU?

Aby dokázala zareagovat na měnící se legislativní a společenské podmínky, a i nadále si udržela své členství v EAZA. Plnění nových legislativních požadavků na chov ohrožených druhů, které se týkají především rozměrů expozic a které upravuje novela zákona Na ochranu zvířat proti týrání , je i jednou z podmínek k udržení licence k provozu zoologické zahrady.

V roce 2019 Zoo Liberec sice úspěšně prošla poslední kontrolou Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA), ale nebylo to úplně bez výtek. Zahrada byla vysoce hodnocena za aktivity Záchranné stanice a útulku Archa, za terénní projekty, vzdělávací programy ekologického střediska Divizna, za unikátní propojení s kulturně společenským centrem Lidové sady i za kvalitu chovů zvířat. Výtky ale směřovaly k morální a technické zastaralosti některých pavilonů a expozic, především pavilonu opů a šelem. Další kontrola EAZA čeká libereckou zoo zhruba za tři až pět let a pokud nedojde ke změně, členství si neobhájí a ztratí tím možnost chovat většinu ohrožených druhů zvířat. Bude vyřazena ze všech záchranných chovatelských programů, kam patří většina zvířat, která chová a která jsou také atraktivní pro návštěvníky. V momentě, kdy by zoologická zahrada nemohla chovat ohrožené druhy, ztratila by svůj význam a poslání."[1]

Na základě toho byly podmínky směny nastaveny tak, že po převodu zoo do vlastnictví kraje bude město i nadále zoo dotovat, a to investičním příspěvkem ve výši 25 mil. Kč ročně. Stejnou částku bude přidávat kraj. Jaká je reálná situace?

"Minulý rok se z městské dotace utratilo zhruba 5 mil. Kč na bistro, dětský vláček, elektromobil či fontánky v dětském koutku. Skutečnou novou investicí byla jen nová voliéra pro papoušky a úpravy pavilonu žiraf. Letošní rok je v tomto ohledu ještě horší. Hned 8 mil. Kč jde na předražený kiosek v dětském koutku. Za 2 miliony si zoo kupuje novou dodávku," vypočítává využití dotace opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Zelení / Liberec otevřený lidem). A doplňuje: "Už před 2 roky jsme argumentaci ředitele Nejedla o licenci EAZA zpochybňovali. Zprávu jsme si tehdy přečetli a žádné zásadní výtky v ní totiž nebyly. Teď se to jen potvrzuje. Licence EAZA určitě nestojí na kvalitě vozového parku či stravování návštěvníků v bistrech."

Při snaze obhájit enormní náklady na kiosek v dětském koutku ředitel Nejedlo narazil na další kritiku opozičních zastupitelů. Vysoké náklady totiž obhajoval jen těžko pochopitelnými architektonickými prvky plánované stavby – zelenou střechou, nízkoenergetickým standardem, aquaponií…

"Šlo o jednoznačnou ukázku greenwashingu. Není nic ekologického na tom, utratit za kiosek 8 milionů Kč. Zelená střecha na stavbě uprostřed lesa je naprostý nesmysl. V lese přeci není problém se zasakováním srážkové vody. Dělat drahé zateplení v kiosku, který bude otevřený zpravidla jen v létě, to jen stavbu zbytečně prodražuje. Dneska se zapomíná na to, že nejvíce ekologické je někdy vůbec nestavět. Popř. stavět skromně, úsporně, ušetřit peníze a stavební materiály na důležitější věci," vysvětluje Anna Kšírová (Zelení / Liberec otevřený lidem).

"Ředitel Nejedlo se nyní projevuje jako neřízená střela. Pomocí manipulativní argumentace dosáhl před 2 roky svého – převodu na kraj a příslibu 50 mil. Kč ročně na investice. Dosáhl toho jako zastupitel města zvolený za Starosty pro Liberecký kraj. Současní náměstci kraje i města, Květa Vinklátová a Ivan Langr, oba taktéž ze Starostů, snad ze stranické loajality, teď nejsou schopní vůbec racionálně čelit jeho rozhazování veřejných peněz za nesmysly. Zelená střecha uprostřed lesa jen ukazuje na fakt, že ředitel Nejedlo je už definitivně odtržen od reality a nemá vedle sebe nikoho, kdo by ho nahodil zpět na kolej," uzavírá J. Felcman.

[1] https://www.zooliberec.cz/stanovisko-zoo-liberec-k-planovane-zmene-zrizovatele/novinky-v-zoo/

zdroj:https://www.nasliberec.cz/2023/12/06/kiosek-v-detskem-koutku-skola-greenwashingu/?fbclid=IwAR2KaQBC_YqE67yxhm7BoSV6ivG6yFvsY_ypfPDji-1DLT5lk5uk6R_FvRI

 (archiv V.Hájek)
(archiv V.Hájek)

BOBOVÁ DRÁHA

V lese nad Lidovými sady vybudovala TJ Jiskra Textilana skoro 800 m dlouhou bobovou dráhu s pěti klopenými zatáčkami, která uvítala první závodníky za umělého osvětlení 18. ledna 1959. Začínala nedaleko výšiny a končila nad amfiteátrem. Nepříznivé sněhové podmínky však způsobily, že se delší existence nedočkala.

KOMENTÁŘ: Honza Vítek: Toto není zmiňovaná bobová dráha. Bobovku pamatuji a její provoz byl ukončen cca v r. 61 a ponechána svému osudu. Byla postavena s využitím terénu a kulatiny, včetně klopených zatáček. Stejná konstrukce, jako sáňkařská dráha na Ještědu. Toto vypadá, jako skluz na těženou kulatinu. Závodníci ponechávali boby v Lidových sadech, vedle ZŠ a my jsme, jako kluci, na nich jezdili Alšovou ul. Bobová dráha byla mnohem větší a robustnější.