Zapomenutý automobilový závodník Franz Liebieg

24.10.2021

V depozitářích muzeí a archivů se často nacházejí torza alb a dalších osobních pozůstalostí, k nimž jen stěží nacházíme podrobnější informace. K takovým patří i album automobilového a motocyklového závodníka Franze Liebiega, které je uložené v našem muzeu.

Album zachycuje jeho sportovní výkony v letech 1927-1937. K osobnosti Franze Liebiega toho příliš nevíme, předpokládané datum jeho narození je kolem roku 1895. Byl jedním z nejlepších regionálních závodníků druhé poloviny 20. a 30. let 20. století, účastnil se soutěží do vrchu (zejména na Záskalí, na Ještěd, v Lückendorfu) a také motocyklových závodů na okruhu v Pavlovicích u Liberce. Franz Liebieg absolvoval automobilová klání coby amatér, a to se značkou Amilcar (Grand Sport), pro závody motocyklů využíval stroje značky Triumph (ve třídě 350 ccm). K nejzajímavějším závodům mimo severočeský okres, jichž se účastnil, patřily tzv. Ecce Homo ve Šternberku (závod s tradicí od roku 1898, F. Liebieg v roce 1927 obsadil 7. místo na motocyklu) a Čsl. Tourist Trophy na Pradědském okruhu (ČTT se jezdil v letech 1926-1928, poté byl závod zrušen a nahrazen tzv. Masarykovým okruhem v Brně, v roce 1928 Liebieg zvítězil ve své kategorii s vozem Amilcar).

Rekreačně se Franz Liebieg věnoval tenisu (na hřištích v Liberci a Hamru na Jezeře) a lyžování, jezdil například do Rakouska (oblast Zürs, Flexen). Díky sportu a motorům se seznámil s Ernstem Mahlou, se kterým se společně účastnil několika závodů. Kromě sportu Liebieg rád navštěvoval společenské události, plesy či zábavy, znal se rovněž s lidmi okolo Metznerbundu.

Album se zachovalo v torzu, skládá se z 19 ks samostatně zabalených kartonů, které mají po obvodu zlacení, na kartonech o rozměrech 43 x 30 cm jsou přilepeny jednotlivé snímky věnované především závodní tematice, celkem 207 kusů různé kvality i rozměrů, mezi černobílými fotografiemi lze najít i výstřižky z dobového tisku. Některé snímky jsou opatřeny jednoduchou popiskou psanou ručně. Menší část snímků pochází od známých fotografů, například z ateliéru Carl G. Springer Reichenberg nebo Foto Richard Krüger Reichenberg, pro nás okrajově je zastoupen i člen KČST v Moravské Ostravě fotograf Alois Podešva.

V budoucnu bychom rádi snímky nechali odborně sejmout z papírových kartonů, restaurovat a digitalizovat, abychom rozšířili povědomí o zmíněném závodníkovi a získali nové doplňující informace k této významné osobnosti předválečného automobilismu na Liberecku.