Počátky fotbalu v Liberci

05.09.2022

Prvním libereckým fotbalovým klubem byl německý Reichenberger Fussballklub (RFK), který vznikl už v roce 1899 (od roku 1904 byl přejmenován na Reichenberger Sportklub - RSK). Kromě německých klubů začaly v Liberci po roce 1909 vznikat i české sportovní kroužky jako byly Slovan, Austria, Merkur a Meteor, převážně ve čtvrti Horní Růžodol. Právě tam začal působit klub s názvem Sparta, v roce 1912 přejmenovaný na Rapid, v němž postupem času převážili čeští členové. V roce 1919 vznikl zřejmě první ryze český klub - SK Liberec (27. února 1934 přejmenován z SK na Slavia). Oba tito liberečtí rivalové (zelenobílý Rapid a modrobílá Slavia) se v tzv. Pelikánově župě probojovali do 1.A třídy (tehdy třetí nejvyšší soutěž), kde startovali až do 2. světové války. Po jejím skončení hrála v Liberci Slavia 1.A třídu a Rapid o soutěž níže.

Po únoru 1948 došlo i v Liberci na časté přejmenovávání a v roce 1949 navíc vznikl nový oddíl Sokol Čechie Liberec XI, později přejmenován na Slavoj Liberec. Ten se stal v roce 1953 prvním libereckým celkem v nejvyšší celostátní soutěži. Slavia mezitím dostala nové jméno, Sokol Zdar Liberec, pak Obchodní domy Liberec, ČSSZ Liberec a nakonec Tatran. Působili v ní například reprezentant Ladislav Přáda nebo Václav Ježek (pozdější skvělý trenér). Z Rapidu se stala Kolora, pak Jiskra a ta v roce 1955 postoupila do nejvyšší soutěže. Obě mužstva, jak Slavoj, tak o 2 roky později Jiskra, však působila v 1. lize pouze jednu sezónu. Slavoj se pak v roce 1955 sloučil s Tatranem (nástupcem Slavie) a Jiskra (nástupce Rapidu) s Lokomotivou.

Liebigovo podnikové sportoviště na historickém snímku z roku 1928. (100 Jahre Johann Liebig & Comp.: Ein Gedenkbuch für jene, die nach uns kommen Reichenberg. Reichenberg: Liebig & Comp. 1928). (archiv Všichni Čermáci)
Liebigovo podnikové sportoviště na historickém snímku z roku 1928. (100 Jahre Johann Liebig & Comp.: Ein Gedenkbuch für jene, die nach uns kommen Reichenberg. Reichenberg: Liebig & Comp. 1928). (archiv Všichni Čermáci)
Fotbalový klub z téhož roku. (archiv J.Peterka)
Fotbalový klub z téhož roku. (archiv J.Peterka)
Hřiště DFC na Králově háji v roce 1928
Hřiště DFC na Králově háji v roce 1928
Hřiště DFC bylo skutečně na Králově Háji. Dnes zde stojí domy ve Školní ulici. Avšak fotografie je z Broumovské. Obě hřiště jsou shodně orientovaná, ale z Králova Háje by nebyly vidět domy v Rochlici, zde by bylo vidět právě návrší Broumovské. I dům vpravo odpovídá domu z leteckého snímkování v roce 1938. (autor příspěvku Čech Lands)
Hřiště DFC bylo skutečně na Králově Háji. Dnes zde stojí domy ve Školní ulici. Avšak fotografie je z Broumovské. Obě hřiště jsou shodně orientovaná, ale z Králova Háje by nebyly vidět domy v Rochlici, zde by bylo vidět právě návrší Broumovské. I dům vpravo odpovídá domu z leteckého snímkování v roce 1938. (autor příspěvku Čech Lands)

HŘIŠTĚ NA KRÁLOVĚ HÁJI

Původní fotbalové hřiště německého fotbalového klubu DFC se rozkládalo nad křižovatkou dnešních ulic Jablonecká a Kunratická tam, kde dnes stojí domy ve Školní ulici. Již na konci 20. let minulého století byl záměr přestěhovat hřiště o 250 metrů severně a vybudovat zde sportovní arénu.Na fotografiích z leteckého mapování je vidět, jak byl tento záměr naplněn a jak šel čas v této oblasti do současnosti. (autor příspěvku Čech Lands)

 Jiskra ( Kolora ) hrála po postupu do 1. ligy v r. 1955 první jarní zápasy na hřišti RH na Králově Hájí, v současné době tam stojí budova školy (komentář - Horst Hoppestock)

Po založení Slovanu

Slovan Liberec byl založen 12. července 1958, to když se sloučila Jiskra se Slavojem. Nový klub vstoupil do 2. ligy. V roce 1963 však přišel pád až do krajského přeboru, odkud Slovan přes divizi a třetí ligu postoupil v roce 1970 zpět do celostátní 2. ligy. V sedmdesátých letech následovaly průměrné ročníky ve 3. lize, a po rozdělení 2. ligy na českou a slovenskou národní ligu, střídavé účasti ve druhé nebo třetí nejvyšší soutěži, v níž hrál Slovan naposledy v sezóně 1985/1986. Od té doby se snažil o vstup mezi prvoligovou elitu.

6. ledna 1992 se začala psát nová historie Slovanu, kdy na valné hromadě dostalo šanci nové mladé vedení, které přislíbilo postup do 1. ligy. Už o rok později se tento slib podařilo splnit. Díky rozdělení republiky, a tím i Československé federální ligy, stačilo v roce 1993 libereckým fotbalistům pod vedením trenéra Vlastimila Petržely k postupu i páté místo.

První ročník Slovanu v lize znamenal obrovskou euforii pro celé město a konečné 9.místo, o rok později byl Slovan 4., pak 7. a dvakrát po sobě pátý. V pozici hlavního trenéra se vystřídali někdejší Petrželovi asistenti Štol a Petřík. V ročníku 1998/1999 skončil Slovan, už pod vedením trenéra Škorpila, devátý, ale hrál finále Poháru ČMFS, ve kterém podlehl Slavii Praha až po prodloužení 0:1. V následující sezóně skončil Slovan osmý, ale zvítězil v domácím poháru, čímž poprvé v historii klubu vstoupil do evropských pohárů, kde hned v první sezóně dokázal předvést statečné výkony i proti FC Liverpool.

První a druhý titul

O rok později obsadil Slovan šestou příčku, což při skvělém národním koeficientu stačilo na postup do Poháru UEFA, kde Liberec zažil neuvěřitelnou spanilou jízdu, kterou až ve čtvrtfinále zastavila dortmundská Borussia. Na Slovanu si tehdy kromě jeho bratislavského jmenovce vylámaly zuby i týmy jako Celta Vigo, Real Mallorca nebo Olympique Lyon. Na konci sezóny 2001/2002 se navíc FC Slovan Liberec stal prvním mimopražským Mistrem České republiky. V předkole Ligy mistrů pak do Liberce zavítal slavný AC Milan, který odjel s porážkou 2:1, ale díky jediné trefě na stadionu U Nisy a vítězství 1:0 na San Siru se do základní skupiny kvalifikovali "rossoneri", kteří pak celou soutěž vyhráli.

Pomistrovská sezóna přinesla "jen" 4. místo a účast v Intertoto Cup - zde nás v semifinále zastavilo Schalke 04. Ligový ročník 2003/2004 rovněž nepatřil mezi nejúspěšnější. V půli sezóny vystřídal dvojici Škorpil, Csaplár trenér Stanislav Griga, který si jako svého asistenta přivedl Vítězslava Lavičku. FC Slovan Liberec skončil na 6. místě a opět na nás zbyl "pouze" Intertoto Cup, kam jste to tentokrát dotáhli až do finále, kde jsme opět nestačili na tým z německého Gelsenkirchenu. Po průměrné sezóně 2004/2005, kdy Slovan skončil na 5. místě, přišel další "velký" rok našeho týmu. Pod vedením trenéra Vítězslava Lavičky, který vystřídal Stanislava Grigu, se Slovan od prvního kola usadil na čele ligového pelotonu. A vydržel tam všech třicet kol. Náš tým se tak dočkal druhého titulu Mistr ligy.

Stále v evropských pohárech

I v sezóně 2006/2007 se Slovan pohyboval na čele tabulky. Celou sezónu byl na prvním, druhém nebo třetím místě. Nešťastné poslední kolo ale rozhodlo o tom, že Slovan skončil "až" čtvrtý. Na začátku sezóny se tým bohužel nedostal přes Spartak Moskva do vysněné Ligy mistrů. V Poháru UEFA přešel pak přes Crvenou Zvezdu Bělehrad do základní skupiny. V té Slovan remizoval na domácí půdě s FC Sevilla, úspěšným obhájcem trofeje. Poté prohrál v portugalské Braze, doma porazil Grasshoppers Curych a po skvělém výkonu remizoval na hřišti holandského AZ Alkmaar. Slovan ale bohužel ze skupiny i přes zisk pěti bodů nepostoupil a v soutěži skončil.

Hned po skončení sezóny ohlásil svůj odchod veleúspěšný trenér Lavička a do funkce hlavního trenéra byl jmenován jeho asistent Michal Zach. Ten ale u týmu vydržel jen devět kol, po jeho odvolání se našeho ligového týmu ujal, už podruhé, Ladislav Škorpil. Asistenty mu dělali Josef Petřík, Radim Nečas a Luboš Kozel. Šesté místo v ligové tabulce sezóny 2007/2008 vynahradila účast ve finále domácího poháru, kde Slovan sice na penalty podlehl pražské Spartě, ale i to mu stačilo na účast v předkole Evropské ligy, kde mu však stopku vystavila slovenská Žilina. V sezóně 2008/2009 dovedl Škorpil se svým realizačním týmem Slovan ke třetímu nejlepšímu umístění v historii. Bronzovou ligovou medaili získal Slovan vůbec poprvé.

Po Bukurešti

První polovina sezóny 2009/2010 se ale našemu týmu vůbec nepovedla. Tým potupně vypadl z Play off Evropské ligy, když hájil na stadionu U Nisy tříbrankové vedení. Dinamo Bukurešť ale dokázalo téměř nemožné. Jeho hráči vyhráli 3:0 a na penalty nakonec postoupili. Slovan se z tohoto šoku nedokázal celý podzim vzpamatovat. Ve 14. kole na to doplatil trenér Ladislav Škorpil. Jeho místo zaujal Josef Petřík. Tým nakonec v ročníku 2009/2010 skončil v lize na nepříliš lichotivém, ale stále přijatelném 9. místě tabulky, čímž zopakoval dosud nejhorší umístění v ligové historii klubu.

Vstup do ligového ročníku 2010/2011 Slovanu nevyšel podle představ fanoušků ani vedení klubu. Série špatných výsledků nakonec po roce přiměla vedení klubu udělat další změnu na trenérském postu. Josefa Petříka vystřídal po 13. ligovém kole bývalý reprezentační trenér Petr Rada, který však ve Slovanu vydržel jen do konce rozehrané sezóny, v níž jsme nakonec obsadili sedmé místo.

Třetí titul

Trenérem ligového týmu byl od sezóny 2011/2012 Jaroslav Šilhavý, který hned v první sezóně dosáhl se svým týmem na metu nejvyšší. O titul se chtěly prát hlavně pražská Sparta s plzeňskou Viktorií, ale nakonec se radoval ten třetí - liberecký Slovan, když se o zisku trofeje rozhodovalo v posledním ligovém kole na stadionu U Nisy v přímém souboji mezi Slovanem a Viktorií. Remíza 0:0 stačila našim fotbalistů k tomu, aby mohli už potřetí slavit s fanoušky titul před libereckou radnicí.

V evropských pohárech Slovan nejprve vyřadil kazašskou Karagandu, v dalším předkole Ligy mistrů však už nestačil na rumunský celek CFR Kluž a v následném play-off Evropské ligy vypadl s ukrajinským Dněpropetrovskem.

V sezóně 2012/2013 vybojoval Slovan pod taktovkou Jaroslava Šilhavého 3. místo v Gambrinus lize. Po matném podzimu přišel do našeho týmu zkušený stoper Radoslav Kováč. Tým předvedl famózní jaro a vybojoval si účast v kvalifikaci o Evropskou ligu. Naši hráči postupně vyřadili Skonto Rigu, FC Curych a v play-off si poradili i s italským Udinese Calcio. V základní skupině Slovan narazil na německý SC Freiburg, portugalský GD Estoril a španělskou Sevilla FC. V této konkurenci Slovan obsadil ve skupině 2. místo a podruhé v historii přezimoval v evropských pohárech. Na jaře roku 2014 se Slovan utkal se starým známým AZ Alkmaar. V domácím utkání prohrál brankou ze závěru utkání 0:1, v Alkmaaru remizoval 1:1, přičemž svému soupeři zle zatápěl a sahal po vítězství. Nakonec tak naši hráči skončili se ctí, ale skončili.

V Gambrinus lize ročníku 2013/2014 náš tým potkávaly výpadky. Slovan se sice celou dobu pohyboval na předních místech tabulky, ale prakticky celou sezónu měl pasivní skóre. Historický výprask nám na jaře uštědřila plzeňská Viktorka. Potupných 6:0 bude naše fanoušky dlouho budit ze sna. Před 25. kolem na naší lavičce skončil trenér Jaroslav Šilhavý. Klub se s ním i jeho kolegy z trenérského týmu dohodl na ukončení smlouvy. Jeho místo zaujal dosavadní trenér juniorky David Vavruška.

Druhý triumf v poháru

Od začátku sezóny 2014/15 po něm vedení A týmu Slovanu převzal Samuel Slovák. Týmu se však během podzimní části sezóny výsledkově nedařilo, přezimoval na předposledním místě a do jara už vstupoval pod vedením nového trenérského dua Kotrba - Csaplár. Ani této dvojici se nepodařilo v prvních třech jarních zápasech mužstvo restartovat, a tak opět došlo na Davida Vavrušku. Pod jeho vedením začal Slovan konečně sbírat důležité body, ve 28. kole si zajistil jistotu záchrany a v poháru se přes Třinec a Teplice probojoval až do finále, kde v penaltovém rozstřelu udolal regionálního rivala z Jablonce, když krátce před koncem na 1:1 vyrovnával Bakoš a při rozhodujících pokutových kopech zazářil gólman Hroššo. FC Slovan Liberec tak podruhé v historii vyhrál Pohár FAČR a opět si zajistil místo v předkole Evropské ligy.

Třikrát ve skupině Evropské ligy

Po nástupu trenéra Jindřicha Trpišovského v létě 2015 se hned ve dvou po sobě jdoucích sezónách podařilo otevřít brány skupinové fáze Evropské ligy, když naši hráči v posledním předkole nejdříve přešli přes Hajduk Split a o rok později přes celek AEK Larnaka. V základní části dokázali v obou ročnících bojovat až do posledního kola o postup a završit stovku zápasů Slovanu Liberec v evropských pohárech. Nezapomenutelným zůstane zejména vítězství na půdě francouzského Olympique Marseille z 1. října 2015, kde jedinou brankou v závěru rozhodl Vladimír Coufal. Úspěšné působení kouče s bílou kšiltovkou v Liberci skončilo po podzimu 2017, kdy zamířil do Slavie Praha.

Následovalo půlroční angažmá trenéra Davida Holoubka a roční působení Zsolta Hornyáka, ani jednomu se však nepodařilo dostat náš klub znovu na evropskou scénu. Dokázal to až Pavel Hoftych, který s týmem v sezóně 2019/20 dokráčel do finále MOL Cupu proti pražské Spartě, které pod Ještědem odřídil sudí Královec. I přes neúspěch ve finále, které by bylo přímou vstupenkou do základní skupiny EL, jsme se nakonec alespoň do předkol dokázali prokousat přes novou ligovou nadstavbu a rozhodující kvalifikační duel proti Mladé Boleslavi. V roce 2020, kdy i do sportu začala nepříjemně zasahovat pandemie COVID-19, si liberečtí fotbalisté nakonec skupinu Europa League přece jen vybojovali, když si v jednozápasových předkolech poradili v Litvě s Riteriai, v Rumunsku s FCSB a v Liberci s kyperským Apoelem, které proměněným pokutovým kop v nastavení chladnokrevně zakončil Kamso Mara. Ze skupinových soubojů s belgickým Gentem, německým Hoffenheimem a srbskou Crvenou Zvezdou jsme pak vytěžili sedm bodů.

Výrazné osobnosti

Během ligového působení Slovanu se v Liberci objevila celá řada hráčů, kteří se dokázali vypracovat mezi absolutní českou špičku. Ladislav Maier je držitelem stříbrné medaile z EURO 1996 v Anglii. Josef Obajdin, Martin Hašek, Roman Týce, Martin Jiránek, Jiří Štajner, Václav Koloušek, Antonín Kinský, Jan Polák, Marek Čech, Tomáš Zápotočný, Filip Hološko, Bořek Dočkal, Theodor Gebre Selassie, Josef Šural, David Pavelka, Lukáš Pokorný, Vladimír Coufal... ti všichni (a nejen oni) se díky Slovanu dostali do zahraničních klubů a reprezentačních výběrů.

Klub angažoval prvního Argentince v české lize. Leandro Hernán Lazzaro Liuni se hned v prvním mistrovském zápase uvedl hattrickem a poté dvakrát za sebou získal trofej pro nejlepšího cizince ligy. Václav Koloušek se stal nejlepším fotbalistou 1. Gambrinus ligy v sezóně 2001/02, Jiří Štajner se v té samé sezóně stal nejlepším střelcem ligy. Tohoto individuálního úspěchu dosáhl v dresu Slovanu i Chorvat Andrej Kerić, a to v sezóně 2008/2009. Trenér Vítězslav Lavička se v roce 2006 stal trenérem roku, což se předtím podařilo i jeho předchůdcům na liberecké lavičce, Petrželovi (1994) a Škorpilovi (2002).

Klubovým rekordmanem v počtu ligových startů (310) je Tomáš Janů a nejvíce branek v dresu Slovanu (62) nastřílel Jan Nezmar (241 startů), člen Klubu ligových kanonýrů, do něhož patří i Jiří Štajner (143 zápasů / 57 gólů). Mezi desítku fotbalistů s největším počtem ligových startů v dresu Slovanu patří kromě výše uvedených i Petr Papoušek (219), Miroslav Holeňák (184), Libor Janáček (183), Josef Lexa (175), Jan Mikula, Ivan Hodúr (143) a Pavel Čapek (138).

Také v současnosti je v klubu celá řada reprezentantů všech věkových kategorií.

(zdroj: https://www.fcslovanliberec.cz)

Hřiště u Nisy. (archiv L.Janků)
Hřiště u Nisy. (archiv L.Janků)
Stadion U Nisy ve 30.letech a v roce 1995 - obě už dnes hodně historické fotografie. Tam by asi nehrál AC Milan a další velkokluby.
Stadion U Nisy ve 30.letech a v roce 1995 - obě už dnes hodně historické fotografie. Tam by asi nehrál AC Milan a další velkokluby.
Tahle fotka je také ze hřiště U Nisy, ale v roce 1966 (archiv Jirka Bendák)
Tahle fotka je také ze hřiště U Nisy, ale v roce 1966 (archiv Jirka Bendák)
Slovan Liberec 1975 (archiv T.Majer)
Slovan Liberec 1975 (archiv T.Majer)
1993 (archiv P.Ruprecht)
1993 (archiv P.Ruprecht)
Slovan Liberec 1995/1996
Slovan Liberec 1995/1996
Slovan Liberec – 1997 (archiv T.Majer)
Slovan Liberec – 1997 (archiv T.Majer)

Historické názvy

  • 1958 - TJ Slovan Liberec (Tělovýchovná jednota Slovan Liberec)
  • 1980 - TJ Slovan Elitex Liberec (Tělovýchovná jednota Slovan Elitex Liberec)
  • 1993 - FC Slovan Liberec (Football Club Slovan Liberec)
  • 1993 - FC Slovan WSK Liberec (Football Club Slovan Wimpey-Severokámen Liberec, a.s.)
  • 1994 - FC Slovan WSK Vratislav Liberec (Football Club Slovan Wimpey-Severokámen Vratislav Liberec, a.s.)
  • 1995 - FC Slovan Liberec, a.s. (Football Club Slovan Liberec, a.s.)

Hřiště U Nisy

Fotbal se na současném stadionu U Nisy začal hrát už v roce 1933, kdy radnice tento pozemek vyhradila pro český klub SK Liberec (od roku 1934 s názvem Slavia Liberec), který tak konečně získal vlastní zázemí. Tehdy se ještě nepoužíval nynější název stadionu, ale označení "Pod chudobincem", podle dnešního Domova mládeže v Zeyerově ulici nad současnou Hlavní (jižní) tribunou. Prvoligová premiéra se U Nisy odehrála už 24. května 1953, kdy zde Slavoj, jeden z předchůdců současného Slovanu, přivítal před desetitisícovou návštěvou pražskou Slavii (tehdy Dynamo).

Slovan ve své více než padesátileté historii několikrát vystřídal jako svůj domovský stánek Městský stadion (v Jeronýmově ulici) a Stadion U Nisy. Ten prošel významnou rekonstrukcí v druhé polovině 70. let a znovu otevřen byl v dubnu 1978 při derby s Jabloncem. Další návrat z Městského stadionu, kam Slovan znovu přesídlil od sezóny 1982/83, přišel v sezóně 1986/1987.

Po postupu Slovanu do nejvyšší soutěže v roce 1993 dostal klub výjimku a první sezónu mohl odehrát U Nisy, i když tehdejší stav stadionu byl pro první ligu nedostačující: na stadion se vešlo 5575 diváků, z toho pouze 500 míst bylo k sezení (na staré tribunce na místě dnešní Severní tribuny). První domácí ligový zápas Slovanu zažil vyprodaný stadion U Nisy 14. srpna 1993, kdy do Liberce zavítala Viktoria Žižkov. Ještě v téže sezóně, konkrétně 30. dubna 1994 při zápase s Unionem Cheb, byl od Nisy vysílán první televizní přenos. V sezóně 1994/1995 se už ale Slovan musel stěhovat na Městský stadion a U Nisy se mezitím odbourala velká část skalního masivu a postavila se nová Hlavní tribuna s více než 2000 míst k sezení, čímž se celková kapacita stadionu zvedla na 7052 míst. Kvůli špatnému stavu hrací plochy na stadionu U Nisy, který v těchto letech často vedl k nucenému odkládání ligových duelů, zejména v jarní části ligy, odehrál Slovan na Městském stadionu i několik zápasů na jaře 1996.

Historicky nejnižší návštěvou na stadionu U Nisy - věřme, že už navždy - zůstane zapsán duel 4. kola sezóny 1996/1997 proti Viktorii Plzeň, kdy se kvůli výtržnostem při předchozím domácím zápase muselo hrát bez diváků. V létě 1997 byla U Nisy vybudována první tréninková plocha s umělým povrchem. Jarní část sezóny 1997/1998 opět přinesla stěhování na Městský stadion kvůli další rekonstrukci stadionu U Nisy, při níž došlo mimo jiné k potřebnému rozšíření hřiště, vybudování drenáží, dobudování vestavby do Hlavní tribuny a výstavbě nových (zatím nekrytých) tribun za brankami (Východní a Západní tribuna). Od 7. kola sezóny 1998/1999 (18. října 1998) už ale Slovan hraje své domácí zápasy výhradně na stadionu U Nisy.

Díky vstupu do evropských pohárů, konkrétně domácímu zápasu s FC Liverpool (9. listopadu 2000), se náš stadion dočkal také umělého osvětlení. To se stihlo postavit během jednoho měsíce! Dalším významným vylepšením stadionu byla stavba nové Severní tribuny, s kapacitou více než 2500 zastřešených míst k sezení, z níž mohou diváci sledovat fotbal od legendární sezóny 2001/2002. V tu dobu byl také areál rozšířen o nové tréninkové plochy s osvětlením. V roce 2002 došlo ještě k výstavbě potřebného vytápění trávníku, V.I.P. prostor na Hlavní tribuně a nového prostoru pro rozcvičování hráčů pod Hlavní tribunou. O rok později přibyla také velkoplošná obrazovka, v české lize jedna z prvních.

Poslední velká přestavba, při níž získal stadion U Nisy současnou podobu, proběhla v sezóně 2004/2005. Vedení města nejprve v dubnu 2004 neschválilo dotaci na dostavbu, ale o měsíc později ji nakonec, byť v redukované výši, odsouhlasilo. Západní i Východní tribuna se díky tomu konečně dočkaly střechy a na místě staré správní budovy za Východní tribunou vyrostlo nové zázemí pro vedení klubu, včetně fanshopu, dětského koutku, prostor pro fanoušky a později i restaurace. Dnes je stadion U Nisy moderním a útulným fotbalovým stánkem s kapacitou lehce pod 10 000 míst, který kromě evropských velkoklubů jako FC Liverpool, AC Milán nebo FC Schalke 04 několikrát hostil i českou fotbalovou reprezentaci. (zdroj Kniha o Liberci)

1981....pod fotkou jména všech( včetně mě) ,kteří se zúčastnili.Ve své době jsme byli nejlepší žákovské mužstvo v severočeském kraji a proto jsme se zúčastnili tohoto turnaje. Všimněte si dnešního lídra skupiny Krucipüsk -Tomáše Hájíčka... Hrával se mnou od 4.třídy v obraně... (autor příspěvku Jiří  Havlík)
1981....pod fotkou jména všech( včetně mě) ,kteří se zúčastnili.Ve své době jsme byli nejlepší žákovské mužstvo v severočeském kraji a proto jsme se zúčastnili tohoto turnaje. Všimněte si dnešního lídra skupiny Krucipüsk -Tomáše Hájíčka... Hrával se mnou od 4.třídy v obraně... (autor příspěvku Jiří Havlík)
Tomas Janáček , Zbyněk Rampáček , Josef Lexa i čupr stále hrají. I když v krajských soutěžích - Slovan Liberec 1995-1996 (archiv T.Majer)
Tomas Janáček , Zbyněk Rampáček , Josef Lexa i čupr stále hrají. I když v krajských soutěžích - Slovan Liberec 1995-1996 (archiv T.Majer)
před zápasem FC Admira Wacker Moedling vs FC Slovan Liberec v roce 2016
před zápasem FC Admira Wacker Moedling vs FC Slovan Liberec v roce 2016
Pták mladší, když hrál za slovan
Pták mladší, když hrál za slovan
květen 1995 (archiv M.Stahl)
květen 1995 (archiv M.Stahl)
současnost (archiv Ivan Duleba
současnost (archiv Ivan Duleba
Československý pohár v kopané: 21. dubna 1962. Liberec tehdy porazil "Spartu" 2:1 a šel v poháru dál. V další kole již vypadl s Duklou Praha 0:7. (archiv Miloslav Cihlář)
Československý pohár v kopané: 21. dubna 1962. Liberec tehdy porazil "Spartu" 2:1 a šel v poháru dál. V další kole již vypadl s Duklou Praha 0:7. (archiv Miloslav Cihlář)
Jedenáctka českého SK Liberec (Ia tř.) s prvním předsedou F.Sedmidubským v roce 1919 (zdroj: Libuše Horáková - Ze starého Liberce 1352 - 1945)
Jedenáctka českého SK Liberec (Ia tř.) s prvním předsedou F.Sedmidubským v roce 1919 (zdroj: Libuše Horáková - Ze starého Liberce 1352 - 1945)

PO STOPÁCH HISTORIE 

Když dnes řeknete liberecký fotbal, ozve se vám Slovan. Ale nebylo tomu tak vždy - klub, který už získal i mistrovské tituly a uspěl v nejednom vzrušujícím klání v evropských pohárech, přišel na svět z hlediska historie teprve nedávno - až roku 1958. Nespadl však z nebe. Jako se mohutný veletok postupně napájí vodou z řek a potoků, které měly zprvu podobu skromných pramínků, tak i do Slovanu vplynula celá předchozí bohatá a nadmíru spletitá historie kopané ve městě. Přesněji řečeno především česká kapitola té historie - neboť v Liberci, podobně jako ve většině pohraničních měst, dlouho vedle sebe žili příslušníci dvou národů.

první 2 fotografie ukazují, jak to vypadalo na starém Rapidu na dnešní třídě Dr.M.Horákové
první 2 fotografie ukazují, jak to vypadalo na starém Rapidu na dnešní třídě Dr.M.Horákové
jedno z prvních mužstev Rapidu po osvobození: Zleva: Ponikelský, Klus, Havelka, Žofka, Vrbenský, pozdější trenér Jiruška, Hušek, Hlinecký, Krušina, Bartoš, Honajzr
jedno z prvních mužstev Rapidu po osvobození: Zleva: Ponikelský, Klus, Havelka, Žofka, Vrbenský, pozdější trenér Jiruška, Hušek, Hlinecký, Krušina, Bartoš, Honajzr
Mužstvo Rapidi okolo roku 1947: Zleva: Pelant, Poláček, Hyka, Doležal, Hlinecký, neznámý hráč, Petráček a Bartoš, pod nimi Ponikelský, Honajzr, Havelka
Mužstvo Rapidi okolo roku 1947: Zleva: Pelant, Poláček, Hyka, Doležal, Hlinecký, neznámý hráč, Petráček a Bartoš, pod nimi Ponikelský, Honajzr, Havelka
Na snímku Rapidu z roku 1949 najdeme pozdějšího úspěšného trenéra Františka Havránka ještě v roli brankáře. Zleva: trenér Bohumil Doležal, Havránek, Záveský, Petráček, Ráček, Karel Doležal, Svatoň, Jirásek, Votava, náčelník Medek. Pod nimi: Jiruška, Havelka, Maštálko
Na snímku Rapidu z roku 1949 najdeme pozdějšího úspěšného trenéra Františka Havránka ještě v roli brankáře. Zleva: trenér Bohumil Doležal, Havránek, Záveský, Petráček, Ráček, Karel Doležal, Svatoň, Jirásek, Votava, náčelník Medek. Pod nimi: Jiruška, Havelka, Maštálko
Rok 1950 a dvizní zápas Rapidu v Pardubicích. Karel Doležal (v tmavém dresu) zastavil bebezpečného útočníka Šabatku
Rok 1950 a dvizní zápas Rapidu v Pardubicích. Karel Doležal (v tmavém dresu) zastavil bebezpečného útočníka Šabatku
Mužstvo Kolory (původně Rapid) na hřišti u Nisy roku 1952 před přátelským libereckým derby s domácím ČSSZ (Slavie). Zleva stojí: Hamrlík, Havránek, Wiecek, Horčička, Hlinecký, Macek. Maštálko, v popředí Thér, Hrdlička, Štrégl, Šolc
Mužstvo Kolory (původně Rapid) na hřišti u Nisy roku 1952 před přátelským libereckým derby s domácím ČSSZ (Slavie). Zleva stojí: Hamrlík, Havránek, Wiecek, Horčička, Hlinecký, Macek. Maštálko, v popředí Thér, Hrdlička, Štrégl, Šolc
Snímek mužstva Kolory Liberec v roce 1954. Zleva: Valtr, Kratochvíl, Vacátko, Macek, Vaněk, Karmazin, Urban, Šolc. Pod nimi:Hrdlička, Frajlach, Wiecek
Snímek mužstva Kolory Liberec v roce 1954. Zleva: Valtr, Kratochvíl, Vacátko, Macek, Vaněk, Karmazin, Urban, Šolc. Pod nimi:Hrdlička, Frajlach, Wiecek
Obrázek, který tu poněkud předbíhá běh našeho vyprávění: na prahu sedmdesátých let minulého století patřil k oporám Slovanu vytáhlý gólman Josef Bláha
Obrázek, který tu poněkud předbíhá běh našeho vyprávění: na prahu sedmdesátých let minulého století patřil k oporám Slovanu vytáhlý gólman Josef Bláha
Václav Blažejovský
Václav Blažejovský
František Havránek
František Havránek
záložník Šíma
záložník Šíma
Ladislav Přada v reprezentačním dresu
Ladislav Přada v reprezentačním dresu
exsparťan Slaba
exsparťan Slaba
Musil - vynikající stoper
Musil - vynikající stoper
ligový debutant Josef Kadraba
ligový debutant Josef Kadraba
František Homola
František Homola
Tým Slavoje Liberec před startem I.ligy. V teplákových soupravách stojí zleva: Malý, Kadraba, Přáda, Musil, Homola, Šíma a trenér Knobloch-Madelon. Pod nimi jsou Slaba, Vít, Liška, Trégl, Havránek, neznámý hráč a Sopr
Tým Slavoje Liberec před startem I.ligy. V teplákových soupravách stojí zleva: Malý, Kadraba, Přáda, Musil, Homola, Šíma a trenér Knobloch-Madelon. Pod nimi jsou Slaba, Vít, Liška, Trégl, Havránek, neznámý hráč a Sopr
Prvoligový tým Jiskry U Nisy v roce 1955. Zleva stojí: Walter, Macek, Vacátko, Vaněk, Kletečka, Karmazin, Šolc. Pod nimi: Kratochvíl, náhradní gólman Poledňák, Hrdlička, Bílý a Maštálko. Skálu na snímku dobře znají i dnešní příznivci stadionu, ale její většina už ustoupila hlavní tribuně
Prvoligový tým Jiskry U Nisy v roce 1955. Zleva stojí: Walter, Macek, Vacátko, Vaněk, Kletečka, Karmazin, Šolc. Pod nimi: Kratochvíl, náhradní gólman Poledňák, Hrdlička, Bílý a Maštálko. Skálu na snímku dobře znají i dnešní příznivci stadionu, ale její většina už ustoupila hlavní tribuně
nástup druholigového týmu na jaře 1971 na městském stadionu. V pozadí hokejová hala
nástup druholigového týmu na jaře 1971 na městském stadionu. V pozadí hokejová hala
Ladislav Maier před derby v Jablonci si vyměňuje poznatky s tragicky zesnulým ZdeŇkem Jánošem
Ladislav Maier před derby v Jablonci si vyměňuje poznatky s tragicky zesnulým ZdeŇkem Jánošem
Ladislav Škorpil s pohárem nad hlavou. Hradecký radní se jako vynikající trenér zapsal do liberecké fotbalové historie zlatým písmem
Ladislav Škorpil s pohárem nad hlavou. Hradecký radní se jako vynikající trenér zapsal do liberecké fotbalové historie zlatým písmem
Jan Nezmar v souboji s vršovickým klokanem Kuligem
Jan Nezmar v souboji s vršovickým klokanem Kuligem
Na Václava Kolouška dotírá slávistický Müller
Na Václava Kolouška dotírá slávistický Müller
David Langer bojuje s příbramským Perglem
David Langer bojuje s příbramským Perglem
Samotný závěr tažení za mistrovským titulem v sezoně 2001-02 byl pro Slovan velmi hektický a pořádně potrápil hráče, realizační tým, vedení klubu i fanoušky. Tady si Jan Nezmar v zápase s Viktorií Žižkov běží cosi vysvětlit s asistentem rozhodčího
Samotný závěr tažení za mistrovským titulem v sezoně 2001-02 byl pro Slovan velmi hektický a pořádně potrápil hráče, realizační tým, vedení klubu i fanoušky. Tady si Jan Nezmar v zápase s Viktorií Žižkov běží cosi vysvětlit s asistentem rozhodčího
Poslední zápas památného ligového ročníku 2001-02 sice liberecké mužstvo ve vršovickém Ďolíčku prohrálo 1:2,  ale mistrovský titul mu nakonec přece jen patřil. Na snímku Nezmarův boj s gólmanem Bohemians Čontofalským,  v popředí Jiří Štajner
Poslední zápas památného ligového ročníku 2001-02 sice liberecké mužstvo ve vršovickém Ďolíčku prohrálo 1:2, ale mistrovský titul mu nakonec přece jen patřil. Na snímku Nezmarův boj s gólmanem Bohemians Čontofalským, v popředí Jiří Štajner
Nezmarova radost z vstřeleného gólu Olomouci. Blahopřát mu spěchají Ivan Hodúr a Juraj Ančic
Nezmarova radost z vstřeleného gólu Olomouci. Blahopřát mu spěchají Ivan Hodúr a Juraj Ančic
Miroslav Slepička a Baffour Gyan v souboji s Velkoborským z Blšan.  Číslo 6 má Martin Zbončák, v pozadí je Michal Pospišil
Miroslav Slepička a Baffour Gyan v souboji s Velkoborským z Blšan. Číslo 6 má Martin Zbončák, v pozadí je Michal Pospišil
 V podještědském derby se vždy bojuje tělo na tělo, což dokazuje i tento snímek.  Baffour Gyan bojuje o míč s hráčem Jablonce
V podještědském derby se vždy bojuje tělo na tělo, což dokazuje i tento snímek. Baffour Gyan bojuje o míč s hráčem Jablonce
Opavskou obranu zaměstnávají Petr Johana s Janem Nezmarem
Opavskou obranu zaměstnávají Petr Johana s Janem Nezmarem
Po děkovačce s diváky odchází z hrací plochy Zbončák, Nezmar, Štajner, Kinský
Po děkovačce s diváky odchází z hrací plochy Zbončák, Nezmar, Štajner, Kinský
Ve III. předkole Ligy šampionů proti AC Milán. Zleva stojí: Pilný, Kinský Nezmar, Johana, Langer, Slepička, Holeňák, Zbončák, Papoušek, Hodúr, Janů
Ve III. předkole Ligy šampionů proti AC Milán. Zleva stojí: Pilný, Kinský Nezmar, Johana, Langer, Slepička, Holeňák, Zbončák, Papoušek, Hodúr, Janů
Baffoura Gyana střeží světoznámý kapitán Milána Maldini
Baffoura Gyana střeží světoznámý kapitán Milána Maldini
AC Milan nastoupil v Liberci v nejsilnější sestavě, přesto jen zázrakem unikl vyřazení
AC Milan nastoupil v Liberci v nejsilnější sestavě, přesto jen zázrakem unikl vyřazení
Jozef Valachovič a Jan Koller v utkání Slovan—-Borussia Dortmund
Jozef Valachovič a Jan Koller v utkání Slovan—-Borussia Dortmund
Před zápasem Liberec-Panathenaikos Atheny Zleva stojí: Slovák, Zbončák, Blaha, Johana, Langer, Zápotočný Gyan, Holeňák, Hauzr, Hodůr, Janů
Před zápasem Liberec-Panathenaikos Atheny Zleva stojí: Slovák, Zbončák, Blaha, Johana, Langer, Zápotočný Gyan, Holeňák, Hauzr, Hodůr, Janů
Liberec-IFK Norkkóping 2:1, utkání 28. 9. 2000. Zleva: Pilný, Jun, Jiránek, Johana, Hauzr Michalík. Dole: Neumann, Nezmar, Liuní, Janů, Štajner
Liberec-IFK Norkkóping 2:1, utkání 28. 9. 2000. Zleva: Pilný, Jun, Jiránek, Johana, Hauzr Michalík. Dole: Neumann, Nezmar, Liuní, Janů, Štajner
Slovan Liberec-Slovan Bratislava 20. 9. 2001. Zleva: Pilný, Johana, Langer Štajner, Koloušek, Janů, pod nimi Kinský, Lukáš, Gyan, Neumann, Čapek
Slovan Liberec-Slovan Bratislava 20. 9. 2001. Zleva: Pilný, Johana, Langer Štajner, Koloušek, Janů, pod nimi Kinský, Lukáš, Gyan, Neumann, Čapek
Jupp Heycken a Ladislav Škorpil 6.8.2003 na tiskové konferenci po zápase Liberec : Schalke 0:0
Jupp Heycken a Ladislav Škorpil 6.8.2003 na tiskové konferenci po zápase Liberec : Schalke 0:0
Jiří Štajner bojuje s obranou Liverpoolu
Jiří Štajner bojuje s obranou Liverpoolu
Josef Obajdin, útočník, který vystřílel postup do I.ligy
Josef Obajdin, útočník, který vystřílel postup do I.ligy
Josef Jinoch, 17.ligových branek
Josef Jinoch, 17.ligových branek
Stanislav Marek, 82, zápasů v dresu Liberce
Stanislav Marek, 82, zápasů v dresu Liberce
Ladislav Maier, 148 zápasů v lize
Ladislav Maier, 148 zápasů v lize
Martin Čupr, 108 zápasů
Martin Čupr, 108 zápasů
Martin Hašek, za Liberec 106 ligových zápasů
Martin Hašek, za Liberec 106 ligových zápasů
Martin Hřídel, 11 ligových branek
Martin Hřídel, 11 ligových branek
Pavel Janeček, 8 ligových branek
Pavel Janeček, 8 ligových branek
Libor Janáček - v dresu Slovanu 182 zápasů
Libor Janáček - v dresu Slovanu 182 zápasů
Luděk Zákostelský, ve 103 zápasech dal 19 branek
Luděk Zákostelský, ve 103 zápasech dal 19 branek
Richard Culek
Richard Culek
Boris Kočí, 59 ligových startů
Boris Kočí, 59 ligových startů
Martin Hyský
Martin Hyský
Josef Lexa, 175 ligových zápasů
Josef Lexa, 175 ligových zápasů
Petr Bulíř, 5 branek
Petr Bulíř, 5 branek
Oleg Lizogub - první zahraniční hráč v dresu Liberce
Oleg Lizogub - první zahraniční hráč v dresu Liberce
Jaroslav Vodička
Jaroslav Vodička
Roman Týce - v Liberci nabral směr do zahraničního angažmá a do reprezentace
Roman Týce - v Liberci nabral směr do zahraničního angažmá a do reprezentace
Luděk Klusáček, 94 startů v dresu Liberce
Luděk Klusáček, 94 startů v dresu Liberce
Martin Barbarič, 22 ligových branek
Martin Barbarič, 22 ligových branek
Marian Klago
Marian Klago
Rastislav Michalík
Rastislav Michalík
Leandro Lazzaro Liuni, s 30 brankami nejlepší ligový střelec liberecké historie
Leandro Lazzaro Liuni, s 30 brankami nejlepší ligový střelec liberecké historie
Pavel Čapek
Pavel Čapek
David Breda
David Breda
Jiří Jarošík
Jiří Jarošík
Tomáš Janů
Tomáš Janů
Antonín Kinský, rekord klubu 524 minut bez inkasované branky (společně se Z.Hauzrem)
Antonín Kinský, rekord klubu 524 minut bez inkasované branky (společně se Z.Hauzrem)

Fotbal tam začal pronikat kolem roku 1903. Vlastně je s podivem, že tak pozdě, vždyť první opravdové mužstvo v Čechách působilo už počátkem devadesátých letech devatenáctého století na zámku v Loučení u Mladé Boleslavi, odkud je do Liberce jen skok, ještě usnadněný přímým vlakovým spojením. Ostatně ani do Prahy - kde se už zjara 1896 hrál turnaj s honosným předznamenáním, že se jedná o mistrovství Čech - nebylo kdovíjak daleko. Ani v samotném Liberci nechyběly základní předpoklady k šíření hry, jejíž popularita v té době rostla se čtvercem času. Město pod Ještědem se rychle měnilo v živé průmyslové a obchodní středisko. Byl tu i bohatý studentský život, v té době nejlepší živná půda pro rozvoj fotbalu. Liberec měl ale také německou většinu s početnou a vlivnou podnikatelskou vrstvou - a tím pádem  německou radnici. Nacionalisté mezi českými Němci si tehdy v mnohém brali za vzor bouřlivě se rozvíjející, ale také prudce se militarizující Německo. Císař Vilém a jeho generálové se netajili výbojnými záměry. K tomu potřebovali spoustu vojáků - silných, houževnatých, otužilých a především bezvýhradně poslušných. Prostředkem takové výchovy, usoudili její nositelé, nemůže přece byt honění za míčem, nýbrž tělesná cvičení a pořadová připrava v turnérských spolcích. Ale buďme spravedliví - obdobným názorům, byť odlišně motivovaným. v té době propadala i většina činovníků Sokola...

Ottův slovník naučný uvádí ve svém XV. dílu, vydaném roku 1900, že podle deset let starých výsledků sčítání lidu měl Liberec 30 890 obyvatel, z toho 1613 Čechů. Ale hned sám dodává: "Ve skutečnosti má třetinu obyvatel národnosti české. Způsob, kterým v Liberci r. 1890 sčítání se provádělo, odsoudil i tehdejší místodržitel hrabě Thun." Už tehdy platílo, že statistika je přesným součtem nepřesných čísel.

Nicméně bylo logické, že první fotbalový klub ve městě byl německý. Byl založen roku 1904, jmenoval se Reichenberger SK (němečtí obyvatelé říkali městu Reichenberg), hřiště měl v místech dnešních univerzitních budov, a ještě dlouho mu pak patřilo vůdčí postavení ve městě. Brzy vznikly i další německé fotbalové spolky a kroužky. Druhý v historické posloupnosti si zvolil exotický název Kismet, ale později se přejmenoval na DFC. Nedlouho po první světové válce přesunul své hřiště z ruprechtické louky, která se proměnila ve vojenské cvičiště, na Dvorský vrch. To jméno si uložme do paměti, ještě se s ním v tomto článku nejednou setkáme.

ZDAR A SK PLUS METEOR ROVNÁ SE ČECHIE 

Fotbal se šíří i mezi libereckými Čechy, ale jejich kroužky nemají na růžích ustláno — o to už se dovede postarat zejména ředitel magistrátu, pověstný čechobijec Ringelhahn. Na získání pozemku pro vlastní hřiště nemohou ani pomyslet. Hrají kde se dá - třeba vysoko nad městem na pláních pod Ještědem. Hráči při těch výšlapech vlekou i brankové tyče, na improvizované hrací ploše je vždy zakopají do země a místo břevna napnou provaz. Na pláních to co chvíli pěkně fičí, vítr si pohrává s míčem jak se mu zamane, ale hlavně že se hraje!

Ani za tak svízelných podmínek se Češi nedají. V Ruprechticích začne působit kroužek Zdar, po jehož zániku pokračuje většina hráčů v nově založeném Sportovním klubu; a v Horním Růžodole, kde v té době žije značná část libereckých Čechů, se od roku 1909 (podle některých pramenů dokonce ještě o rok dříve) má k světu Meteor. Roku 1910 splyne s SK a nový klub si začne říkat Čechie.

V Horním Růžodole mezitím vznikla převážně německá Sparta. Její členové se na pražské Letné inspirovali nejen při výběru názvu, ale i volbou rudých dresů; později na ně ještě začnou oblékat hnědobílé vesty bez rukávů. V sobotu 13. května dojde k utkání Čechie se Spartou; jak vysvitne z dalšího vyprávění, jedná se vlastně o předobraz budoucího populárního libereckého derby Slavia-Rapid. Hrdinou zápasu, který skončí smírně 2:2, je vytáhlý brankář Čechie František Pokorný.

Později se na jeho místo postaví bývalý gólman Sparty Jan Zadák; na Letnou přišel z Kolína, ale podnikání (posléze se stane úspěšným továrníkem a známým sportovním činovníkem i mecenášem) ho načas přivede do města pod Ještědem. Pro mužstvo znamená výraznou posilu, bohužel ne na dlouho. Čechie stále nemá vlastní hřiště, a tak často zajíždí do nedalekých Semil, kde se fotbalu daří - také zásluhou mladého muže občanským jménem Kamil Zeman, syna uctívaného spisovatele Antala Staška, který se později také proslaví na literárním poli pod pseudonymem Ivan Olbracht. Při jednom semilském mači Zadákovu kariéru mezi tyčemi ukončí zlomená ruka.

Vraťme se však do Horního Růžodolu: Sparta neměla příliš dlouhý život, ale na jejích základech se roku 1912 zrodil FK Rapid Ober Rosenthal - název napovídá, že i nadále německý klub, pokračující ve stopách Sparty jako člen nikoli Českého, ale Rakouského fotbalového svazu. Značnou část členů však tvořili Češi, kteří už od počátku sváděli o národní charakter klubu urputné půtky. Rapid, posílený Vídeňákem Scheibrem a posléze i několika borci Čechie, vytvořil tým, který dokázal porazit 3:0 i Reichenberger SK! Ale to už se čas řítil k první světové válce...

SKROMNÉ PŘEŽÍVÁNÍ VE VLASTNÍ ZEMI 

Většina libereckých hráčů oblékla uniformu a odešla na frontu, ve šťastnějších případech do vzdálených posádek. Mnohý z nich se už nevrátil a fotbalový život ve městě prakticky ustal.

Obnovení státní samostatnosti a vytvoření Československé republiky se stalo mocným impulzem i pro oživení národních snah Čechů v poněmčených pohraničních oblastech. Na poli libereckého fotbalu se to odrazí vytvořením nového klubu pod starým názvem: v neděli 1. května 1919 je založen SK Liberec. Může však spoléhat jen na skromnou podporu drobných lidí. Do klubové pokladny se korunku po korunce skládají hráči, kteří se s holýma rukama vrátili z války k zuboženým rodinám. Přesto kdo z nich může, zaplatí si členské příspěvky na nějaký čas  dopředu. Cenným přínosem se stanou i otrhané, oprané vojenské košile; složitou cestou párání, barvení jednotlivých částí a opětovného sešití se promění v půlené dresy přesně podle slávistického vzoru - ale v modrobílém provedení. Časem se vedle nich prosadí i dresy celé bílé, jen s hvězdou na srdci.

Téhož roku se navrátilci z fronty znovu pokusí o počeštění Rapidu a jeho převedení pod křídla českého ústředí. Když neuspějí, část jich přejde do SK - a Rapid rázem vězí až po uši v krizi hrozící zánikem. Ti, kteří zůstanou, nakonec v předjaří 1922 dosáhnou svého - na bouřlivé valné hromadě se FK Rapid Ober Rosethal konečně a definitivně promění v SK Rapid Horní Růžodol a většina exulantů se vrátí  do jeho řad! Snadné to však nemá nadále ani on, ani SK , všechna obětavost jejich členů končí přede dveřmi městských úřadů, které jsou pevně v rukou Němců. 

Sabotování českých fotbalových snah není ovšem pouze dílem nacionální zášti, vedou k němu i ryze praktické, skoro by se řeklo sportovní důvody - kdyby ovšem nešlo o jednání veskrze nesportovní... Dnešní čtenář, kterému padne do rukou některé číslo Sportovního věstníku nebo Rekordu, které v První republice pravidelně přinášely sdělení fotbalového ústředí, se podiví nad častou zprávou, že ten či onen hráč (případně klub, který podal jeho přestupní lístky) se provinil nepravdivým udáním národnosti. Jistě, lhát se nemá, ale pokud má jinak přestup všechny náležitosti, jakou roli v něm může hrát národnost borce, který chce převléci dres? Jenže v té době hrála. A velmi důležitou! Asociace, vytvořená v roce 1922, sdružovala jednotlivé národní svazy - vedle Československého, ve kterém byly společně organizovány kluby obou státotvorných národů, Čechů a Slováků, a spolu s nimi i slovanské kluby z mnohonárodní Podkarpatské Rusi, tu byly ještě menšinové svazy: Německý, Maďarský, Polský a Židovský.

Německý svaz měl vlastní soutěže, krátký čas dokonce ligu. Později jeho kluby mohly hrát a v některých letech také hrály celostátní profesionální nejvyšší soutěž; občas se probojovaly i do závěrečných kol amatérského mistrovství. Ale jinak se o body mohly utkávat jen mezi sebou. K čemu byla ta izolace dobrá? Jen prohlubovala propast mezi oběma národy. Ale pozor, to není vše: neblahá byla i regule, umožňující mezisvazové přestupy jen tehdy, když v místě hráčova příštího působiště nesídlil klub jeho národního svazu. RSK postupně ztrácel prvenství mezi německými kluby města. Tuto úlohu převzal někdejší DFC, který změnil název nejprve na DFK a roku 1933 na Reichenberger FK. Těžiště ' špičkového německého fotbalu v českém pohraničí však bylo v jiných městech - v Teplicích, Karlových Varech, Mostu... 

Roku 1935 Německý fotbalový svaz v ČSR sestavil na základě dlouhodobých výsledků žebříček svých nejlepších klubů za první polovinu třicátých let. První tři místa patřila pražskému DFC, Teplitzeru a žateckému DSV Saaz, které právě působily v československé lize. Hned za nimi byl čtvrtý RFK, devátý RSK a čtrnáctý další liberecký klub DSV. Kdyby byly dokázaly společně vytvořit jeden silný tým... 

Každý z nich měl potřebné finance i zájem zkvalitňovat sestavu českými hráči z vnitrozemí - pokud však v Liberci působily také SK a Rapid, nemohly na získání takových posil pomýšlet. 

Kdo by se divil, že občas se některý méně známý  hráč pokusil překonat nesmyslnou bariéru uvedením falešné národnosti v přestupních lístcích - a že na druhé straně někdo jiný na takový pokus upozornil? 

Právě tak nebylo divu, že německým klubům a jejich příznivcům byla existence Slavie a Rapidu trnem v oku. Zcela je zničit nebylo možné, ale jejich sportovní vzestup se dal všemožně brzdit. Třeba tak, že ve městě ovládaném Němci nebylo pro SK ani trochu snadné získat vhodný pozemek pro vybudování vlastního hřiště.

V CENTRU MĚSTA A U NISY 

Před první světovou válkou hrával Rapid v Horním Růžodole, jen pár kroků za dnešním Městským stadionem. Když po válce obnovil a SK zahájil svou činnost, byly zprvu oba kluby bez domova. Ale všichni Němci se nechovali stejně, a  našly společně útočiště na hřišti týmu Amateure u letiště.

Rapidu pak roku 1921 pronajal pozemek v sousedství městského centra, na dnešní Třídě Dr. Milady Horákové, německý výrobce konopných lan. To ovšem bylo ještě v době, kdy se oficiálně jednalo o německý klub. Jen těžko si lze představit, že něco takového by německý podnikatel udělal třeba jen o rok později, kdy vedení Rapidu už bylo v českých rukou.  Kdyby sám byl sebevíce tolerantní, sotva by riskoval ztrátu "dobré" pověsti u německých odběratelů, v bance, na úřadech.

Hřiště se brzy stane jedním z živých libereckých sportovních středisek a Rapid se díky němu už roku 1928 probojuje do I.A třídy, nejvyšší soutěže tehdejší Severočeské fotbalové župy se sídlem v Mladé Boleslavi.

Roku 1931 ukončí Amateure svou činnost. Na to, že by se český SK mohl stát dědicem jejich hřiště, i když penězi i prací po léta přispíval k jeho udržování, není v té době ani pomyšlení. V nouzi nejvyšší přátelsky vypomůže Rapid a poskytne útočiště i dalšímu právě toho roku založenému českému klubu, AFK Stráže bezpečnosti. Trvalé působení tří klubů na jediné hrací ploše by však rychle přivodilo stagnaci výkonnosti prvních mužstev a útlum práce s mládeží. Český Liberec začne na radnici vyvíjet mohutný tlak a městská rada nakonec kapituluje. I tak si dá záležet na tom, aby výstavba vlastního stánku SK byla co nejkomplikovanější: vybere pozemek Pod chudobincem (dnešní název U Nisy nepochybně působí mnohem lépe), kde je třeba nejprve odkopat podstatný díl skalního masivu, jehož druhá část bude zlikvidována teprve při přestavbě stadionu Slovanu na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století. (Třetí část lze až do dnešních dnů stále vidět vedle jeho hlavní tribuny.) K vyrovnání terénu je třeba navézt tisíce kubíků zeminy, ale roku 1933 se tam konečně může hrát.

Zkraje následujícího roku klub změní název; až do této doby byl trvale poškozován častým zaměňováním s německým RSK. Nové jméno Slavia ještě zvýrazní český charakter klubu. Do čela je postaven někdejší gólman František Pokorný. Hříště zdaleka neslouží pouze sportu - brzy se v jeho prostorách začnou den co den scházet nejen fanoušci, ale i mnozí další liberečtí Češí s celými rodinami. U Nisy tak vyroste významné středisko národního života.

Brzy se dostaví i sportovní výsledky. Tři roky po vybudování vlastního hřiště postoupí liberečtí slávisté do I.A třídy a hned napoprvé v ní obsadí třetí místo. Ale to už je za dveřmi rok 1938 a s ním Mnichov a loupež českého pohraničí. Z těla republiky bude vyrván i Liberec, dokonce se stane sídelním městem takzvané Sudetské župy, vtělené do Hitlerovy říše. Bezprostředně po mnichovském diktátu jej opustí mnoho Čechů, ti zbylí už se nemohou sdružovat v národních organizacích a spolcích. Okupanti rozpustí i české sportovní kluby a zmocní se jejich majetku. Teror zaplatí životem i statečný vlastenec František Pokorný...

V DERBY JISKRY JEN SRŠÍ 

Mezi prvními, kdo se-po osvobození do Liberce vrátí, jsou i mnozí členové všech tří předválečných českých fotbalových klubů. Jejich činnost je rychle. obnovena; nejenergičtěji si přitom vedou slávisté, jejichž mužstvo už 12. června nastoupí k prvnímu utkání v Turnově!

Přicházejí ale také tisíce nových osídlenců z vnitrozemí a mezi nimi - jak jinak? — i dobří fotbalisté. Třeba ve Slavii bude po nějaký čas působit i předválečný reprezentační záložník a ligový hráč Kolína a Slavie Jan Truhlář, do branky Rapidu se postaví dosavadní gólman pražského divizního Meteoru Vlll Honajzr. Ve městě a jeho bezprostředním okolí se jako houby po dešti začnou rodit i nové kluby - jeden z prvních v Pavlovicích. O něco později dojde na Ruprechtice a na Stráž nad Nisou, která se v té době postaru jmenuje Starý Habendoff...

Už před válkou byl každý duel zelenobílého Rapidu s modrobílou Slavií prestižní záležitostí. Ať už se jednalo o mistrovské nebo přátelské utkání, vždy bylo v sázce postavení lídra českého fotbalu ve městě. Před každým mačem atmosféra v obou táborech houstla - ale jinak oba kluby ruku v ruce čelily německému tlaku. Jak už to chodívá, když pomine tlak zvenčí, rivalita se přiostří a hned první obnovené derby je až nečekaně tvrdé. Dojde k němu již 12. října 1945 na Rapidu v turnaji šesti týmů o Pohár osvobození Liberce. Hostitelé vyprovodí favorizovanou Slavii s výklepem 5:2. Turnaj bez porážky vyhrají. Další místa patří vojenským mužstvům místní posádky - letci jsou druzí, mužstvo 44. pěšího pluku třetí; v jejich silných mužstvech, které ovšem v té době nemohou hrát v mistrovských soutěžích, se objevují i divizní hráči. Čtvrtý skončí tým Stráže bezpečnosti a teprve pátá Slavia!

Tu pohanu si vynahradí v bojích o body. Na základě výsledků poslední sezony před nacistickým záborem je zařazena do l. třídy, Rapid a Stráž bezpečnosti o poschodí níže. Slávisté pak v těžké konkurenci župního výkvětu skončí v ročníku 1945-46 čtvrtí za konsolidovanými týmy z vnitrozemí, Spartou Poděbrady, Mladoboleslavským SK a Benátkami nad Jizerou; ve II. třídě, které kraluje SK Jablonec s exligovými borci Čulíkem a Pačesem, je Rapid na podzim až devátý, ale na jaře se vyšplhá na páté místo; policisté obsadí desátou příčku. V následujícím ročníku 1946-47 je obnoven mezičlánek I.B třídy a Rapid se stane jejím účastníkem.

Župní I.A třída byla v dobové hierarchii třetím soutěžním stupněm hned za ligou a divizemi. Dnes už se ani nechce věřit, že její zápasy - ostatně stejně jako mače Rapidu o třídu níže - běžně sledovaly dva tisíce diváků, často i více.

A když se oba týmy utkaly mezi sebou, návštěva ještě podstatně vzrostla!

LIBERECKÉ SNY O DIVIZI 

Na podzim 1946 se zdá, Že se fanoušci brzy dočkají — Slavia se stane podzimním půlmistrem I.A třídy před mladoboleslavským SK a Jabloncem. Rozdíly jsou ale mimimální, ještě páté Semily dělí od postupové pozice pouhé tři body. V jarním finiši ztratí Liberečtí dech a nakonec skončí pátí oni. A Rapidu unikne prvenství v I.B třídě, | když jen o bod a zbytečně; v závěrečném finiši, když soupeří s Českou Lípou,

podlehne v Doubí jednomu z outsiderů soutěže a triumfální výhra 5:1 na českolipské půdě už s tím nic nenadělá.

V následujícím ročníku 1947-48 jsou slávisté šestí, zato Rapid svou soutěž bezpečně vyhraje. Postup mezi župní výkvět oslaví v úterý 17. srpna vítěznou mezinárodní pre. miérou (6:3) s Poletem Maribor z tehdy jugoslávského Slovinska. Pravda, už v letech První republiky přijel do Liberce nejeden zahraniční soupeř, třeba i vídeňská Admira, ale tenkrát sí na něco takového mohly troufnout jen dobře zabezpečené německé kluby...

Proti Mariboru poprvé oblékne dres Rapidu exkladenský střední záložník Václav Svatoň, jinak liberecký rodák. Kdysi odtud odešel do Teplitzeru a roku 1937 už jako hráč SK Kladna nastoupil za národní mužstvo proti Maďarům. Ve třiatřiceti se vrací do rodných míst a stane se duší týmu a miláčkem bariér.

Na podzim 1948 se sny o divizí začnou naplňovat. Rapid se hned po úvodním kole vyšvihne do čela tabulky a do konce podzimu je nikomu nepřepustí. V jedenácti zápasech ztratí jediný bod - se Slavií. Nerozhodné derby (2:2) sleduje bezmála osm tisíc párů očí! Slavia skončí druhá. Ale liberecká hegemonie ztratí smysl, když po skončení podzimu jsou všechny soutěže od ligy až dolů předčasně ukončeny, aby se v novém kalendářním roce mohlo začít hrát znovu od nuly podle sovětského modelu jaro-podzim...

DOSTIH RAPID — SLAVIA POKRAČUJE

Začíná první kolo velkého přejmenovávání klubů. Zapojení celého sportu do Čs. obce sokolské promění SK Rapid v Sokol Rapid Horní Růžodol (nebo také Liberec Vll); Slavia se zatím jmenuje Sokol Zdar (ten název po nějaký čas ponesou znárodněné prodejny sportovních potřeb), ale už na podzim se změní v Závodní sokolskou jednotu Obchodní domy...

Na nový ročník 1949 se Rapid připravuje v zimním Severočeském poháru s respektovanými soupeři: Jabloncem, Mladou Boleslaví a Polabanem Nymburk. Mladoboleslavské utkání sehraje za mrazivého větru, občas s chumelenicí - sněžnou i gólovou; domácí vyhrají neuvěřitelným výsledkem 8:7. Hned na startu teď už ne župní, ale krajské I. třídy má dojít k libereckému derby. Zima však ne a ne ustoupit, první dvě kola musí být odložena.

Rapid má starosti s brankáři. Honajzr pomalu končí, Sopr toho času slouží v SNB a podle nové zásady "kde pracuješ, tam také hraj" musí přejít do jeho mužstva v nižší soutěži. Novým strážcem svatyně je pětadvacetiletý novic z Mladé Boleslavi, jinak odchovanec Sadské. Zajímavý chlapík — když je třeba, dovede právě tak dobře zahrát na beku! A právě na tomto postu to v Liberci dotáhne až do I ligy. Později tu zahájí i pestrou a úspěšnou trenérskou dráhu, během níž povede třeba i pražskou Slavii nebo brněnskou Zbrojovku, několikrát odejde do zahraničního angažmá (také až na Kypr), olympioniky dovede roku 1980 v Moskvě ke zlatým medailím a později se ujme i otěží reprezentačního áčka. jméno už každý zasvěcený čtenář jistě uhodl: František Havránek.

Tentokrát už od prvního kola vede Slavia. V pěti zápasech neztratí ani bod, zatímco Rapid odsune na druhé místo jediná plichta! Za tohoto stavu věcí dojde k derby - v loužích, na blátě a za neustálého deště. Vzdor počasí pod psa se sejde pět tisíc fanoušků. Uvidí remízu 2:2, která udrží slávisty na Špici. AŽ v předposledním jarním kole poprvé prohrají a Rapid jde do čela. Pololetní účtování zaznamená toto pořadí kandidátů postupu: Rapid 23, Slavia 22, Turnov 19, Česká Lípa 18. Teď už snad městu pod Ještědem divize neuteče!

V létě zavítá na sever Čech budapeštský ligový výběr - samozřejmě bez státních reprezentantů. V Jablonci prohraje s krajským mužstvem | s domácím divizním souborem vždy 3:4, na Rapidu 0:1. Zápas má osmitisícovou diváckou kulisu. V brance se nečekaně objeví jablonecký Čermák, protože Havránkův motocykl cestou z Náchoda stihne defekt a v nouzi zaskočí gólman ze sousedního města. O přestávce fanoušci rokují, co bude dál, neboť dny hřiště uprostřed města jsou sečteny, má se tu stavět teplárna. Přitom to není tak dlouho, co byla Rapidu povolena výstavba pěkné vstupní brány, která rozhodně nebyla zadarmo! Kdoví, zda se tu neděje něco podobného osudům, jež v téže době v Praze potkaly Slavii? Poúnorovým vládcům jsou i ve sportu staré tradice solí v očích. Rapid sice má dělnickou minulost, ale je také vyhlášenou baštou věrného klubismu, který se teď nenosí. Na stránkách zmanipulovaného regionálního tisku mohou fanoušci číst nejeden nevraživý výpad proti svému klubu...

Jako nový domov zelenobílých se nabízí nepříliš využívaný pavlovický stadion, ale je prý moc z ruky. Když už to nejde v centru, začne Rapid stavět v "rodném" Horním Růžodole, na místě zrušené cihelny.

DIVIZE V ZELENOBÍLÉM 

Zatím jsme v létě 1940, v poločase pro oba liberecké rivaly dobře rozehrané soutěže. Odvety začnou ve znamení derby vedoucích mužstev. V brance Slavie, ze které před časem do Rapidu přišel, se objeví Sopr. Chytá výborně, ale Havránek ještě lépe a výsledek je podle toho - 4:3 pro Rapid. Nejlepším mužem dne je Svatoň. Tříbodový náskok vítězů ještě vzroste o týden později, kdy Slavia podlehne doma Varnsdorfu. Nakonec bude až třetí o devět bodů zpět za Rapidem. Ten přidá k jarním dvěma nerozhodným výsledkům ještě prohru 1:3 v České Lípě, ale tím se definitivně uzavře celoroční výčet jeho bodových ztrát. Už dvě kola před závěrem soutěže má primát a tím ! postup do divize jistý. Nakonec uteče Českolipským o šest bodů.

Podzim 1949 se stane rozhraním, od kterého liberecký fotbal až do spojení sil ve Slovanu ovládnou zelenobílí — ať již pod milovaným jménem Rapid, nebo později pod nařízenými hlavičkami Kolory, Jiskry či Lokomotivy. Mužstvo v té době trénuje internacionál Ladislav Čulík, který je na nějaký čas nevěrný svému Jablonci. Dějištěm divizních utkání se stane vypůjčené hřiště SNB na Dvorském vrchu nad libereckou přehradou. Poslední přípravný zápas pořádně pocuchá sebevědomí mužstva - ústecká Armaturka, také divizní nováček, nasazený do sousední skupiny, vyhraje v Liberci 8:2! Prohrou 3:4 skončí i divizní křest v Čelákovicích. V domácí premiéře s Mladou Boleslaví vede Rapid ještě na prahu druhé půle o gól, ale nakonec znovu prohraje 13. Přitom v přátelských zápasech si nevede zle - s kompletními prvoligovými Teplicemi prohraje 4:8, druholigový Nymburk porazí 4:3. Zato v mistrovských kláních poprvé boduje až na pátý pokus: Poděbrady zdolá 4:2 díky hattricku další mladoboleslavské posily Vladimíra Vacátka, korunovanému gólem z penalty. To už tým hraje pod novým oficiálním názvem ZSJ Kolora. Pro fanoušky je ovšem dál Rapidem a nezanevřou na něj, ani když 1 po dalších kolech zůstane na hranici pásma sestupu. AŽ v posledních dvou zápasech jara vyhraje v Kolíně 31 a doma s Hronovem 32 a polepší si na sedmé místo.

A zase ta stará vesta: K letním přátelským utkáním příjedou pod Ještěd prvoligoví soupeři: karlínská Čechie, která rozdrtila mistry z Bratislavy 5:0 a Spartu přehrála 1:0, a ČSD (původní SK) Plzeň. Proti karlínské štice ligy nastoupí zelenobílí s pěti náhradníky, ale i tak zvítězí 4:2, se Západočechy remizují 2:2. Jen se však začne znovu hrát o body, přijdou nové porážky. V Mladé Boleslavi poprvé mužstvo posílí další exligový borec: levý obránce Antonín Hamrlík je odchovancem Sparty, v ročníku 1946-47 hrál nejvyšší soutěž za Libeň a teď přichází z Vozovny Kobylisy, což je "krycí název" známé pražské Admiry. V dalších zápasech se mužstvo znovu chytí a soutěž dokončí na pátém místě. O stupínek výše je Jablonec. Zato ze vzájemných měření sil v podještědském derby vyjdou Liberečtí vždy vítězně: v divizí dvakrát 2:1 a do třetice všeho dobrého v přáteláčku po skončení soutěže 5:2!

Toho podzimu si poprvé v historii klubu a města zahrají pod reflektory. Nedojde k tomu na zahraničním zájezdu - s těmi je ostatně až na sem tam nějaké to Polsko, Maďarsko či NDR na pár let amen - ale v sousedních Rýnovicích, kde si místní fotbalisté sami vybudují umělé osvětlení! Večerní potýkání Rapidu s ještě před rokem prvoligovým týmem z Povážské Bystrice skončí opět úspěšně - 3:2.

Suma sumárum, řečeno s Josefem Škvoreckým: prima sezona. Fanoušci zelenobílých litují jen kaňky na pěkném vysvědčení z přátelské podzimní derniéry, v níž Slavia-OD, toho roku druhá v krajské soutěži, zdolá divizní "vrchnost" 4:3. Už v létě spolu obě mužstva hrála 2:2. V sestavách celkově úspěšnějšího celku Slavie najdeme u té plichty uprostřed zálohy a ve vítězném utkání na pravé spojce jméno příštího trenéra evropského formátu - Václava Ježka.

NA DVA KROKY OD EXTRATŘÍDY 

Rok 1951 přinese první ze série nedomyšlených reorganizací, které těžce poškodí fotbalové soutěže. Spolu s celostátní "druhou ligou jsou zrušeny i divize; druhým soutěžním stupněm se stanou krajské přebory, kterých je v českých zemích právě tolik jako dnes - čtrnáct!

V kraji pod Ještědem se očekává, že vítěz vyjde ze čtveřice Jablonec, Rapid-Kolora, ČSSZ Liberec (tak se pro změnu jmenuje Slavia), Česká Lípa. Všechno je jinak: "Korálkáří" skončí až sedmí, českolipská Tatra pátá, liberecké rivaly rozsoudí při stejném počtu bodů poměr branek, který mají zelenobílí lepší — ale na druhé straně přece jen horší než krajský přeborník, se kterým nikdo nepočítal: skromná parta z Hrádku nad Nisou! Kdo by se tím ale trápil, když o nic nejde? UŽ na prahu soutěže bylo zveřejněno Šokující rozhodnutí, že v krajích se o postup do ligy hrát sice bude, ale ne v mistrovské, nýbrž ve vyřazovací pohárové soutěži, kterou si zahrají všichni, třeba | dosavadní účastníci Ill. třídy! To byl další ze slavných "výdobytků" oněch kotrmelcových časů...

V krajském finále nepochopitelné kvalifikace Rapid dvakrát remizuje s Českou Lípou a rozhodující zápas na neutrální půdě jablonecké Střelnice vyhraje 2:0. V prvním mezikrajském kole remizuje v Hronově 2:2. Na odvetě se dá očekávat návštěva, jakou by nepobralo hlediště žádného z libereckých fotbalových stánků. Hraje se tedy znovu v už osvědčeném Jablonci a deset tisíc nadšených fandů jásá nad rezolutním vítězstvím 6:2. Z dalšího souboje už vyjde jeden ze čtyř ligových nováčků.

Soupeřem ovšem není nikdo menší, než Kladno, v minulosti jeden z nejčastějších účastníků elitní soutěže. Teď se do ní chce po dvou letech vrátit. Jádro týmu tvoří harcovníci, kteří mají za sebou desítky ligových bitev. V útoku, který chytře diriguje Peták, jsou nebezpečnými hroty navrátilci ze Sparty Kokštejn a Kuchler; prvně jmenovaný je dvanáctinásobným reprezentantem!

Chladný výpočet říká, že proti takovému souboru se Rapid může těžko prosadit, ale zkuste o tom přesvědčit skalního fandu! Tisíce lidí věří v zázrak, vagony meziměstské tramvaje Liberec-Jablonec praskají ve švech a na silnici se netrhne proud vozidel všeho druhu a motocyklů. V hledišti hlava na hlavě, do etéru letí rozhlasový přímý přenos, ale senzace se nekoná. Kladenští matadoři si v první půli zajistí dvougólový náskok, za hostitele po přestávce Vacátko jen sníží na 1:2. K druhému utkání zamíří na Kladno zvláštní vlak s půldruhým tisícem Severočechů, stovky dalších se tam vydají po vlastní ose, ale zelenobílí šanci nezvládnou hlavně psychicky a po neurovnané hře prohrají 0:4. Je po nadějích...

PODRUHÉ V KVALIFIKACI 

Už v průběhu roku 1951 se oba liberecké týmy mocně posilovaly. Po Svatoňovo a Hamrlíkoví získal Rapid už třetího exligového hráče - plzeňského brankáře Béďu Hrdličku. Odchovanec podbrdského klubu v Žebráku, odkud se kdysi vydal dobývat fotbalový svět i sparťanský kanonýr Oldřich Nejedlý, zachytal znamenitě v Liberci v přátelském utkání. Bylo to už roku 1949, ale funkcionáři nepustili jeho výkon Z paměti a posléze ho získali. Další dvě znamenité akvizice dorazily až po ztracené kvalifikaci, musely nejdříve na vojně dostříhat metr. Konstruktivní střední útočník Radovan Macek z Jablonce a bystré pravé křídlo Antonín Šolc ze Satalic na okraji Prahy (jejichž mužstvo ovšem tehdy nehrálo na špici divize jako docela nedávno, ale v jedné z nejnižších soutěží) se během prezenční služby prosadili do ligové sestavy ATK. Teďsi řekli, že by chtěli dál válet spolu - a jsou v Liberci!

S takovým mužstvem už se dá ledacos dělat a trenér Josef Čihák ví jak na to. Někdejší malý, ale zralý levý halv žižkovské Viktorky a později úspěšný vychovatel dorostu v pražských Dejvicích - kde pod jeho vedením vyrostla plejáda ligových borců v čele s vicemistrem světa Jiřím Tichým - a na Spartě, vede mužstvo od vítězství k vítězství. Ve dvaadvaceti mistrovských mačích se nenajde ani jeden soupeř, který by dokázal nachytat zelenobílé na švestkách, pouze dva s ním dokáží remizovat. Výmluvné je I celkové skóre 127:8 — to znamená průměrně bezmála šest gólů na zápas! O šest bodů zpět zůstane druhý Jablonec, o dalších dva třetí Slavia.

Po loňské neblahé zkušenosti se trochu polepší ligové kvalifikační síto. Krajští přeborníci jsou podle zeměpisného klíče sestavení do čtyř skupin po pěti týmech, vítěze každé z nich čeká sladké ovoce postupu. Hrají každý s každým - ale pouze jednokolově! Liberec začne doma s Havlíčkovým Brodem. | když se čeká povinná výhra, přijde mužstvo povzbudit dvanáct tisíc fanoušků. Zprvu jim trochu pracují nervy, ještě o přestávce je to 1:1. Druhý poločas už zcela patří Rapidu, nakonec vyhraje 4:1. Následuje výlet do Pardubic, kde čekají semtínští chemici a V jejich útoku nebezpečný exsparťanský ostrostřelec Zmatlík. Pod Ještěd putují další dva body za výhru 2:1. Že není výraznější, zaviní i neproměněná penalta. Třetí kolo řeší vše - na sever Čech přijede Hradec Králové, jehož dres v té době obléká Josef Bican! Výhoda domácího prostředí v utkání dvou žhavých kandidátů postupu nabízí Liberci jedinečnou šanci - ale je třeba ji využít! Devětatřicetiletý král kanonýrů dovede stále být velmi nebezpečný - a bude tím nebezpečnější na kluzkém terénu, který připraví daleko mladší protihráče o výhodu větší rychlosti a obratnosti. Neboť přestože té neděle je v kalendáři datum 9. listopadu, město se probudí pod bílým nadělením! "Těžko bylo uvěřit, že takové zástupy lidí, stoupající vyšlapanými cestičkami mezi sněhovými závějemi na Dvorský vrch, jdou na fotbalové utkání. Hustý bílý příkrov kolem hrací plochy tvořil kontrastní rámec zápasu, který měl pro oba soupeře rozhodující význam. Vítězství znamenalo stanout na samém prahu členství v nejvyšší soutěži." Těmito větami začíná reportáž o klíčovém střetnutí v týdeníku Ruch. A není důležité, zda zmíněné zástupy čítaly patnáct tisíc lidí, jak uvedl regionální tisk, nebo "jen" čtrnáct tisíc podle pražských deníků. Hrací plocha byla zbavena většiny napadlého sněhu a velký boj mohl začít.

KTERAK BYL PEPI BICAN POPRVÉ A NAPOSLEDY VYLOUČEN 

Hned zkraje skončí míč za zády hradeckého Matyse, ale uznání gólu znemožní předcházející ofsajd. Liberec útočí dál, Hradec kontruje. Pak přijde 40. minuta a s ní bod zlomu. Trenér Čihák nejednou hrál proti Bicanovi. Viděl zblízka, co dovede, ale také věděl, jak ho dokáže vyvést z konceptu těsné a nepříjemné osobní bránění. Mužem, kterého pozice v sestavě | známá houževnatost a obětavost předurčily pro ten úkol, byl Karel Wiecek. Rapid posílil asi rok předtím a do fandovských srdcí se zapsal i tím, že hned první utkání nedohrál pro zranění hlavy. Ono se řekne uhlídat Bicana, ale ant na sklonku jeho skvělé dráhy to není jen tak. VWiecek dělá, co se dá - a občas i to, co pravidla zakazují. Ostře sledovaný muž to nějaký čas trpně snáší, ale pak přijde okamžik, kdy = slovy redaktora Ruchu - "Bicanova ruka zasáhla soupeře v obličeji". Sudí to přesně nevidí, jde se zeptat muže na čáře a po jeho dobrozdání pošle hráčskou legendu předčasně do šatny! Co se nestalo ve stovkách ligových zápasů ani v lítých kláních Středoevropského poháru, to teď zažije Liberec! Chvíli poté přijde penalta na protější straně a Vacátko ji chladnokrevně promění. Vzápětí další osvědčený střelec Maštálko zvýší na 2:0 "Votroci" se o přestávce vzpamatují z několikaminutové smršti a ve druhé půli mají i v deseti mírně více ze hry. V závěru domácí začnou betonovat a sedm minut před koncem na to doplatí gólem. Ale vítězství 2:1 je zasloužené, už v první půli Matys zneškodil několik brankových příležitostí a v jedné chvíli Jirásek už po jeho překonání trefil z několika kroků tyč opuštěné branky... Rapid je už jednou nohou v lize!

NAPLNĚNÉ PROROCTVÍ HRADECKÝCH FANOUŠKŮ 

Do Liberce přijeli nejen s dechovkou, ale také s rakví, která měla symbolizovat marnost soupeřových snah ztečení ligových bran. Domů se vrátí se svěšenými hlavami a bez rakve, ta se stala kořistí triumfujících soupeřů. liberečtí ji pak i s patřičnou výzdobou vystaví v hale hotelu Zlatý lev, který je klubovým hlavním stanem.

Jenže brzy vyjde najevo, že stran výsledku utkání se Hradečané sice mýlili, ale pokud jde o další vyhlídky Rapidu, nebyla rakev tak docela od věci. Vítězové sice nezaváhali ani v posledním kvalifikačním duelu s vojenským mužstvem ÚDA (toho roku stále ještě pouhou druhou garniturou ligového armádního ATK, který bude přejmenován na ÚDA až několik měsíců poté), porazili je v Plzni 4:2 a bez ztráty bodu vyhráli skupinu, ale dlouho se z postupu neradují.

Na jaře roku 1953 zažije totiž náš fotbal nejtěžší otřes těch let = a že jich není málo! Doba si potrpí na paradoxy. Ale málokterý šokuje tak, jako náhlé rozhodnutí donedávných bojovníků za sjednocení všech tělovýchovných a sportovních organizací pod jedinou střechu: po sovětském příkladu rozbít pracně a mnohdy i bolestně slepenou jednotu do řady organizací podle jednotlivých odborových svazů! Teměř všechny sportovní kolektivy jsou znovu donuceny změnit názvy a co je ještě horší, nové soutěže jsou při pravovány bez ohledu na výsledky těch předcházejících! Nejhůře je postižen fotbal. Do první ligy jsou hned po svém vzniku zařazeny další tři týmy ozbrojených sil a s nimi bratislavské mužstvo vysokoškoláků.

Každá z takzvaných Dobrovolných sportovních organizací (čert ví, proč to jméno, dobrovolného je na nich pramálo, každý se do nich musí zařadit podle svého pracoviště!) bude mít v nejvyšší soutěži zástupce, vybraného politickými místy. Třeba DSO Slavoj, sdružující zaměstnance potravinářského průmyslu a místního hospodářství, má mít ligové mužstvo v Liberci. Tvůrci "reformy" si to představují jednoduše: prostě se tým Rapidu převede z Kolory do nového prostředí. jenže proti se postaví dlouholetí činovníci t většina hráčů - prostě zase jednou dojde na proslulý rapidovský klubismus! Proti je také podnik Kolora — o své fotbalisty se poctivě stará a nehodlá je dát!

Nečekaná vzpoura vytvoří zapeklitou situaci. Slovo bylo vyřčeno a nedá se vzít zpátky. Mužstvo Rapidu-Kolory, už pod novým názvem Jiskra, přiděleným chemickému a textilnímu průmyslu, zaplatí věrnost tradici zařazením do obnovené Il. ligy. A prvoligový Slavoj je vytvořen na organizačním základu dosavadní liberecké Čechie, vzniklé bez sebemenší návaznosti na dávnou jmenovkyni teprve roku 1940. Její mužstvo až doposud nepřekročilo rámec okresních soutěží...

POD MODROBÍLÝM PRAPOREM SLAVOJE 

Klub bychom měli, ale kde vzít hráče? Z Čechie nepřipadá v úvahu ani jeden. Začne lov beze zbraní. Z Rapidu si dají říci tři muži, brankář Vít a obrana Liška-Havránek; přidá se t mladoboleslavský Trégl, získaný v lednovém přestupním termínu. Čtyři muže dodá také Slavia, která bude pod novým názvem Tatran hrát dál v krajském přeboru; do Slavoje odejdou Sopr, Musil, Šíma a talentovaný mládenec jménem Ladislav Přáda. To všechno je ale stále málo, a tak se shání po celé české kotlině. Na Spartě se dozví Václav Blažejovský, že jako zaměstnanec ministerstva potravinářského průmyslu je s okamžitou platností jako fotbalista přeřazen do Liberce. Od klokanů tam zamíří pětinásobný reprezentant Josef Kvapil. Exligový Nuselský SK, který se teď jmenuje Slavoj Pražský průmysl masný, dodá Slabihoudka a Slabu, který už působil i na Letné, ale zahrál si všehovšudy jeden ligový zápas. A přijdou další krajánci zblízka 1 zdáli. z Hrádku Zach, z Varnsdorfu Vodička, z Hronova Homola, nejlepší hráč mužstva v kvalifikačním boji s Rapidem v roce 1951, z Čelákovic Souček. Nakonec jsme si nechali urostlého útočníka, který se devět let poté v Chile stane vicemistrem světa: rakovnického Josefa Kadrabu. Nevděčným úkolem vykouzlit přes noc ze souboru každý pes jiná ves skutečný tým je pověřen zkušený Jan Knobloch-Madelon, druhdy záložník Unionu Žižkov a Sparty.

Nejen Liberec - celá země je zvědavá, co to udělá. Nikdo si od té cizinecké legie moc neslibuje. V neděli 10. května 1953 vyběhne na trávník bratislavského Tehelného pole je denáctka Vít - Havránek, Musil - Blažejovský, Slabihoudek, Šíma - Trégl, Kadraba, Přáda, Homola, Slaba. Soupeřem Libereckých je Slávia Bratislava, studentský tým, zbubnovaný podobným způsobem z celé republiky. Útok vede plzeňský Svoboda, příští hráč Sparty a reprezentant, na pravé spojce má vítkovického Bouzka, se kterým přišel i halv Crlík, na pravém křídle nitranského Koníka, po levé ruce dvojicí ze Slovanu Fillo-Greššo... Do libereckých prvoligových análů se jako první zapíše střela Františka Homoly, autorem druhého gólu je Přáda. Liberecká premiéra v nejvyšší soutěži skončí 2:2. Týden poté hraje Slavoj na ostravské Staré střelnici, už do přestávky vede díky Přádovi o dva góly a nakonec pokoří favorizovaný Baník 2:1! Tou pravou ligovou premiérou, alespoň fanoušci to tak cítí, je však až první zápas na domácí půdě. Hřiště Čechie pro takovou soutěž nepřipadá v úvahu, a tak Slavoj rozbije stan U Nisy, kde je teď domácím pánem Tatran. V neděli 24. května se tam našlape deset tisíc zvědavců - není divu, prvním hostem je legendami opředená pražská Slavia (teď ovšem Dynamo). Přáda vyjde z konfrontace s ostřílenými zadáky Ipserem a Hampejsem naprázdno a slávisté si přes mírnou převahu hostitelů odvezou oba body za výhru 1:0. Slavoj pak prohraje i v Košicích 1:3, ale v dalším domácím klání porazí Slovan Bratislava 2:1; góly k tomu přispějí Kadraba a Kvapil, ale za nejlepšího útočníka zápasu, v němž na protější straně nastoupí i reprezentant Pažický, označí novináři znovu Přádu.

V oněch dnech se z tabulky vytratí body a skóre ze zápasu se Slavií a posléze budou nahrazeny kontumační výhrou Slavoje. Už jsme se zmínili, že v něm nastoupil i František Ipser. Spolu s dalšími slávistickými reprezentanty Trnkou a Hemelem byl přeřazen do mužstva ÚDA, které se podobně jako moskevský CDSA mělo stát základnou státní reprezentace. Druzí dva se podrobí, ale Ipser si postaví hlavu, že chce hrát dál za Slavii. | když to v těch časech plných mocenské zvůle zní neuvěřitelně, statečný boree prosadí svou, ale přijde to draho jemu i klubu. On je vyřazen z národního mužstva, slávisté si ho smějí znovu zaregistrovat, ale aby si uvědomili, kdo je tady pánem, zaplatí to body z Liberce. Darovaná výhra vynese Slavoj do horní poloviny tabulky.

PŮVABNÁ, LEČ VYMYŠLENÁ LEGENDA O MOSKEVSKÉM GÓLU 

Příběh, který teď budeme vyprávět, působí zkraje jako kouzelná pohádka. Jenže vzestup velice nadaného hráče - leč také s velice nebezpečným sklonem - se záhy zlomí. Dál už bude následovat jen pád, který se tu a tam zbrzdí, chvíli se může i zdát, že se zastaví, ale pak nezadržitelně pokračuje. Je to balada s velice smutným koncem, blues o tragickém klopýtání věčného kluka, který utopí svou hřivnu v lihu... Drobný světlovlasý útočník s talentem, jaký se objeví jednou za mnoho let, se narodil na okraji Prahy, ale neutěšené rodinné poměry způsobily, že vyrostl u babičky v Trnovanech, severním předměstí Teplic. Jednou hrála trnovanská Hvězda v Liberci se Slavií, zvítězila 4: 1, on dal tři góly a po zápase zamířil do šatny domácích. A že by tu rád hrál... Kdo by nebral takového borečka, zvláště když ho není třeba přemlouvat, ani slibovat hory doly? O schopnostech Ladislava Přády se zanedlouho mluví nejen po celých severních Čechách, ale i v Praze. Pak přijde rok 1953 a s ním liberecká ligová epizoda zvaná Slavoj. Po čtyřech zápasech v nejvyšší soutěži je jedenadvacetiletý zázrak zařazen do národního mužstva k zahajovacímu utkání kvalifikačního turnaje světového šampionátu s Rumuny (2:0). Hraje bez stopy trémy. "Neúnavně bojoval od první do poslední minuty, hned zakládal útok stažen hluboko do pole, hned zase ohrožoval branku Rumunů," napíše po utkání Práce. "Z jeho prudké střely, která se odrazila od břevna, padla naše první branka a dovedl i s rozvahou obejít brankáře a po slat míč do sítě. | když tato branka nebyla pro postavení mimo hru uznána, ukázal potřebný klid a rozvahu. Spolu s Crhou byl naším nejlepším útočníkem a má předpoklady, aby z něho vyrostl hráč, se kterým bude trvale počítáno pro reprezentační mužstvo." Kolik fotbalistů se může pochlubit takovou recenzí své mezistátní premiéry?

V létě odletí reprezentanti ke dvěma přípravným utkáním do Moskvy. Po návratu se po celé zemi rozšíří legenda, že Přáda dal na zájezdu gól tak, že obešel i gólmana, nejprve zaklepal na tyč a teprve potom poslal míč do sítě. Líbivá báchorka bude mít dlouhou životnost, někteří účastníci zájezdu se budou ještě po letech dušovat o její pravdivosti, dokonce se objeví černá na bílém i v jedné liberecké klubové publikaci. "I mně by se to tak moc líbilo, " řekne Přáda po letech autorovi této části knihy. "Pravda to ale není. Čert ví, kdo to tenkrát vymyslel, ale já jsem v těch dvou zápasech sehrál jen jednu půli a gól jsem tam nedal žádný..." Jak říká stará moudrost: není-li to pravda, je to dobře vymyšleno. Popularita mladého útočníka dál roste i díky onomu okřídlenému vyprávění.

Slavoj se po šťastném nástupu do ligy pomalu, ale jistě propadá tabulkou a skončí mezi sestupujícími, ale oba mladé objevy sezony už to nepálí, protože narukují na vojnu: Kadraba do mužstva fankisty a Přáda do mistrovského celku ÚDA. Roku 1955 jeho tým porazí právě Tankistu 7:1 a on sám dá šest gólů. V tom ročníku má všechny předpoklady stát se králem ligových střelců, ale jeho účet se zastaví na sedmnácti brankách. V té chvíli dojde na první velký průšvih, který ho vyřadí na zbytek roku. Ještě většinu příštího roku se udrží na výsluní, V rozpětí čtyř sezon sehraje jedenáct zápasů za národní mužstvo a nastřílí v nich pět branek, ale dál už je to jen skluz po šikmé ploše. Znovu a znovu se pokouší získat pevnou půdu pod nohama v Brně, České Lípě, ještě jednou v Liberci (brzy se k tomu vrátíme), v Hradci Králové, Příbrami... Marnost nad marnost, je konec slibným vyhlídkám. Přijde i vězení za neplnění alimentační povinnosti a takzvané příživnictví, což V totalitním justičním žargonu znamená život mimo zaměstnanecký poměr. Na konci toho všeho zbude z někdejší zářivé hvězdy zlomený člověk, který se na okraji společnosti propije až k předčasné smrti...

V Liberci ještě po půl století žije vzpomínka na krátké působení mimořádně talentovaného hráče, skvělého driblera s ojedinělým citem pro gólové příležitosti. Ale také na kamaráda s velkým smyslem pro humor, hráče na akordeon, který se právě ve městě pod Ještědem cítil nejlépe a rád se tam vracel za někdejšími spoluhráči. Bohužel i za kamarády z mokré čtvrti, kteří měli velký podíl na tomto Ikarově pádu...

JISKRA SE NEVZDÁVÁ 

Vratme se k někdejšímu Rapidu, který jsme opustili na prahu I. ligy v roce 1953. Krutou ironií osudu se hned v úvodním kole střetne s Teplicemi, stejně jako on připravenými o účast v nejvyšší soutěži zákulisní přetahovanou mocných. Tepličtí -skončili v předcházejícím ročníku I. ligy třetí, ale při výběru zástupce DSO Tatran dostal přednost šestý Prešov! A tak ve vůbec prvním utkání obou lig v sobotu o. května porazí v Liberci Jiskru 5:2. Kdyby ještě platila nějaká spravedlnost, započítávaly by se oba body žlutomodrých i nulový zisk Jiskry do tabulky vrcholné soutěže, v níž přece měli hrát vítěz t poražený. Lze si představit charakterističtější otevřen" nejpodivnějšího soutěžního ročníku naší fotbalové histone? Oslabený a křivdou deprimovaný liberecký tým se po celou sezonu hledá. Jednokolová soutěž je na nové zformování V následujícím druholigovém ročníku se karta obrátí. Horkým favoritem jsou znovu Teplice, kterým loni vypili rybník vršovičtí klokani, ale Jiskra vyhrává zápas za zápasem. Ve druhém kole zdolá Teplice na svém hřišti 2:1, ve čtvrtém rozdrtí Hradec 6:0 a jako jediná se s plným bodovým ziskem vyhoupne do čela soutěže. Po sedmi zápasech má čtyřbodový náskok. V devátém kole - posledním jarním -= doma podlehne českobudějovickému Slavoji 0:1; osudný úder jí zasadí hokejový reprezentant Vlastimil Hajšman. její jarní ztráty ale činí pouhé tři body, do podzimních odvet má proti Semtínu, svým přemožitelům a Hradci k dobru tři body, o další dva zaostávají Teplice. Na jejich hřiště pak v srpnu doprovodí mužstvo na tři tisíce skalních příznivců. Na začátku druhé půle je to 1:2, ale potom se strhne průtrž mračen a rozhodčí musí zápas předčasně ukončit. V Hradci Liberečtí vyhrají 2:1, v opakovaném teplickém střetnutí vedou už o tři góly a navzdory mohutnému finiši Žlutomodrých udrží výhru 3:2. Když ukončí podzimní spanilou jízdu, ve které si na ně soupeři ani neškrtnou, mají v konečné tabulce o deset bodů více než druhé Teplice! Věrná rapiďácká srdce se tetelí radostí — zelenobílí si už podruhé otevřeli cestu do nejvyšší soutěže. A tentokrát si ji opravdu zahrají!

BYL TO NÁDHERNÝ ROK 

Pamětníci budou dokonce ještě dobré čtvrt století tvrdit, že nejlepší, jaký kdy se svým mužstvem zažili. A nejen pro zasloužený postup mezi domácí fotbalovou elitu, nejen pro vzpomínky na dvě bitvy na teplickém poli nebo na výhru v Hradci. Byly | jiné velké dny. Třeba když byl v neděli 10. června 1954 slavnostně zasvěcen trávník na růžodolském stadionu a jeho kmotrem se stal bulharský mistr ligy Lokomotiv Sofia. Přestože tribuny příštího Městského stadionu byly stále jen hudbou budoucnosti, vtěsnalo se do hlediště osmnáct tisíc nadšenců. Bouřlivě povzbuzovaná jedenáctka Hrdlička - Walter, Wiecek, Kletečka — Vaněk, Svatoň - Šolc, Vacátko, Macek, Frajlach, Urban sice podlehla 0:1, ale svému městu hanbu neudělala. Přijelo i národní mužstvo v silném složení s Hledíkem, Menclíkem, Tichým, Pazderou a dalšími esy. Návštěva byla dokonce nejméně dvacetitisícová; přesně se to určit nedalo, pokladny nestačily zájmu a spousta nedočkavců to vzala rovnou přes oplocení. Macek dal úvodní gól a reprezentanti měli co dělat, aby nakonec těsně vyhráli 2:1.

Fanoušci se nemohli dočkat nového jara. Chodili se dívat, jak jejich miláčci válejí s hokejkami, s nadšením přijali zprávu, že otěže týmu převzal velezkušený Štefan Čambal, střední záložník z památného římského finále světového šampionátu v roce 1934. Těsně před premiérou přišla špatná zpráva: zranění z rekreačního hokeje vyřadilo Hrdličku...

JEN SEDM BODŮ Z DVAADVACETI ZÁPASŮ 

Narychlo je sehnán brankář Skalák. Nemá ale prvoligovou výkonnost a nečekaný vstup do vrcholné soutěže zaplatí svíravou trémou. V prvním kole přijede na Dvorský vrch bratislavský Slovan. Zelenobílé ve složení Skalák - Kletečka, Wiecek, Karmazín - Vaněk, Frajlach - Šolc, Vacátko, Macek, Kratochvíl, Urban zaskočí už v 11. minutě střela Pažického do středu branky, kterou by prvotřídní brankář pustit neměl. | dál usilují o otevřenou hru, ale nervozita plodí chyby a zkušený soupeř, který se nadto i lépe pohybuje v moři bláta, je nemilosrdně trestá. V půli je to 0:3, na konci 0:5!

Takové vykročení nikomu nepřidá; zvláště, když vzápětí následuje další knokaut. | ve druhém kole proti Slavii hraje Jiskra doma. Wiecek znovu střeží Bicana, který i v jedenačtyřiceti letech stále obléká ligový dres, na rohy vyhrají domácí 10:4, ale co je to platné, když na góly je to 0:2? A tak to jde dál. Až ve čtvrtém zápasu s Baníkem Ostrava dá konečně Vacátko vytoužený první gól, závěrečný nápor volá alespoň po remíze, ale zase je z toho jen porážka 2:3. Až páté kolo přinese první body - a hodně nečekané, za vítězství 2:1 v Trnavě, jehož strůjcem je Šolc. Jenže podruhé mužstvo boduje až v devátém kole plichtou 2:2 na Strahově s Tankistou. V létě je posílí nejlepší útočníci Teplic, nedávný reprezentant František Vlk a tvrdý střelec Bohuslav Bílý, ani to však nezabrání dalším prohrám. Fanoušci na nešťastný tým nezanevřou, v poslední srpnovou neděli se jich na ÚDA s milovaným Přádou přijde podívat dvanáct tisíc. Přáda dal Jiskře na jaře dva góly (vojáci vyhráli 4:0), i teď otevře skóre, ale finalista obnoveného Středoevropského poháru se nakonec vrátí do Prahy se senzační prohrou 2:3! Na záchranu je však už pozdě, ostatně od příští neděle se mužstvo zase trápí. Třetí a poslední vítězství se dostaví až v posledním kole, kdy je dávno všechno ztraceno; 3:1 s šestým Kladnem je už pouze odměnou nejvěrnějším příznivcům, kteří tu kalvárii se svými chlapci protrpěli až do hořkého konce. Přišly jich jen dvě tisícovky...

A tak jediným úspěšným fotbalovým zástupcem města pod Ještědem byl toho roku třetí vzadu - Tatran. Áčko se probilo do obnovené divize, dorostenci pod vedením Václava Ježka skončili druzí v mistrovství republiky. Do dorostenecké reprezentace byla povolána levá strana útoku Pták - Prášil, ale především nejlepší hráč souboru - stoper Josef Myslivec.

ZMĚNY A POTÍŽE NA BĚŽÍCÍM PÁSU 

Stereotypním receptem na běžné neduhy sportovních kolektivů je v té době slučování. A tak se v zimě v Liberci Jiskra spojí s Lokomotivou pod jejím jménem a Slavoj s Tatranem. Nový Slavoj má v ročníku 1956 rázem dva divizní soubory; naštěstí lze každý zařadit do jiné skupiny. Aby mohli nejlepší hráči podle tehdy platných směrnic pendlovat mezi oběma týmy, jsou zařazení do béčka, zatímco jádro áčka vytvoří především nedávní dorostenci. Tak se stane, že A-mužstvo sestoupí a údajná druhá garnitura svou soutěž vyhraje s desetibodovým náskokem. Liberec se může těšit na druholigové derby!

Někdejší Rapid po pádu z elitní soutěže ztratil řadu hráčů. Do Teplic se vrátil Bílý a nedlouho po něm i Vlk, Macek zamířil do Sparty, Šolc na Kladno... Pronikavě oslabený soubor má ve lI. lize namále, nakonec ho ale podrží zákonitost soutěžní pyramidy - konkrétně remíza Sparty v Žilině, která pošle z nevyšší soutěže dolů hostitele a zachrání Slavii. Spadnout sešívaní, vytěsnili by Liberecké z II. ligy...

Z Lokomotivy je po roce znovu Jiskra - tentokrát se jménem rozšířeným o Sběrné suroviny. Jako název sportovního klubu to nezní právě vznešeně, ale podnikaví funkcionáři umějí obstarat posily i prostředky, kterými je lze získat. Jako trenér přijde do Liberce Bican; mezi novými svěřenci objeví i Wieceka. Počáteční ledy brzy roztají a oba muže sblíží společná rybářská posedlost. Najednou je tu zpátky i Přáda, ze Slavie přestoupí pod Ještěd Trubač a hovoří se dokonce o jeho spoluhráči Hemelem. Ale jiskrovská euforie nebude mít dlouhého trvání, brzy ji vystřídají potíže - a nemalé.

Soutěže se hrají tříkolově, aby se v létě 1958 mohly vrátit k osvědčenému systému podzim-jaro. První derby před desetitisícovou návštěvou vyhraje Jiskra 1:0, v podzimní odvetě ale podlehne Slavoji 1:3. A napotřetí dokonce 2:5, čtyři góly vítězů dá jejich kanonýr Kodyš. Ale to už mají poražení docela jiné starosti: začal soudní proces s jejich funkcionáři. Co se stalo? To, co se v těch časech děje i leckde jinde —totalitní režim sice dovede nad obcházením svých nesmyslných směrnic dlouho přivírat oči, ale znenadání si někoho vybere k exemplárnímu potrestání. Tresty za vytváření černého fondu jsou v libereckém případě přísnější než dnes za nejednu vraždu - ředitel Sběrných surovin dostane patnáct let! Většinu si odsedí, přesněji řečeno odpracuje na uranu. Čo mu bude platné, že bude později rehabilitován a dostane finační odškodnění? Trenérovi i renomovaným posilám je na čas zastavena sportovní činnost a musí vrátit peníze...

A tak v roce 1957 si v tabulce sice lépe stála Jiskra, ale po výše popsaném maléru se na jaře 1958 sejde v závěru soutěže v pásmu ohrožení se Slavojem. A ten se nakonec zachrání, byť jen o dva body; v posledním kole má sám už po starostech a Jiskře může hodit záchranné lano. Žádné darování bodů, vylepšování skóre. Nic takového, stačí jaksepatří zabrat. Jenže to by tu nesměla být tradiční rivalita libereckých soupeřů, která se leckdy pořádně vyostří - a nezáleží na tom, zda se derby hraje pod záhlavím Rapid -Slavia jako kdysi, či Jiskra-Slavoj jako na závěr sezony v roce 1954. Tehdy po hodině lítého boje rozhodčí na pokyn přítomného šéfa krajské tělovýchovy předčasně ukončil zápas, na jehož účtu už byli tři zraněním vyřazení a dva vyloučení hráči...

Teď jede Jiskra do vršivickému Dolíčku, kde proti lídrovi soutěže nemá šanci a také přes statečný odpor prohraje 4:6. Slavoj hraje doma s pražským Motorletem. Stačí remizovat - a sestoupí hosté. jenže domácí si dají záležet na prohře 0:2, která srazí do propadliště místní konkurenci!

Rozumní fanoušci už delší čas uvažují, zda by místo vzájemné nevraživosti nebylo lepší najít společnou řeč k prospěchu celého libereckého fotbalu. Jenže jak už bylo řečeno, doba si potrpí na všelék zvaný slučování. V létě 1958 se Jiskra a Slavoj spojí do jediné T] Slovan Liberec, které si za své barvy zvolí modrou a bílou.

POHÁROVÉ VÍTĚZSTVÍ NAD SPARTOU, JINAK NIC MOC 

Ještě dlouhá léta se budou odpůrci a přívrženci sloučení dohadovat, zda to byl správný krok. Jjední budou poukazovat na to, že s tradičním klubismem vzaly za své i nadšení a obětavost, že liberecký fotbal tak ztratil řadu zkušených dobrovolných pracovníků - a budou mít hodně pravdy. Ostatně stejně jako druzí, argumentující tím, že přes dočasnou stagnaci tak byly vytvořeny nezbytné základní předpoklady pro návrat do vyšších sfér.

Přitom samotný začátek vypadá slibně: v ročníku 1958-59 skončí Slovan v jedné ze tří skupin II. ligy třetí za Hradcem Králové a Kladnem; pravda, postupující "Votroci" mají o třináct bodů víc. Mužstvo se ale začne rozcházet a výsledkem je ústup do suterénu soutěže - na osmé místo, o rok později na deváté jen o bod nad propadlištěm, pak znovu osmé... Toho jara 1962 dají Kozderka a Pala Spartě po gólu a liberec ká výhra 2:1 znamená nečekaný postup do osmifinále Čs. poháru, ale potom los postaví Slovan proti pražské Dukle a ta mu uštědří potupný výprask 7:0. A rok poté po zbytečných bodových ztrátách na vlastním hřišti následuje sestup z dvanáctého místa; protože nová reorganizace mezitím načas zrušila divize, octne se Slovan v krajském přeboru. Všeobecně se očekává, že jej hladce vyhraje. Když je po podzimu těsně druhý za vedoucí Hrdlovkou, celé město věří, že si s tím na jaře poradí, jenomže nakonec je z toho až páté místo! Slovan podnikne zájezd do Itálie; nejdelší, na jaký se do té doby liberečtí fotbalisté vydali. Přitom — tady doslova citujeme regionální noviny z té doby - s mužstvem, "které bylo co do výkonnosti prakticky nejslabší v celé historii kopané v Liberci". Na Apeninském poloostrově dopadne podle toho, ale naproti tomu doma porazí v té době už uznávané Dynamo Drážďany 2:0. | dál je to jako na houpačce. V poločase krajského přeboru 1964-65 jsou Liberečtí desátí a fanoušci se celou zimu třesou ani ne tak zimou, jako spíše strachem, zda sešup neskončí v I.A třídě. Na jaře se Slovan vzchopí a dotáhne to na třetí místo, které znamená postup do obnovené divize. Napoprvé v ní skončí devátý. Uprostřed následujícího ročníku se mužstva ujme nový trenér Vasil Buchta. Někdejší ligový zadák karlínské Čechie, Slavie a Vítkovic, který v závěru hráčské dráhy hrál nějaký čas 1 za liberecký Slavoj, teď dovede Slovan na třetí místo a v ročníku 1967-68 s ním dokonce bojuje o postup doll. ligy. Liberečtí fandové ožijí, k rozhodujícímu boji o prvenství a postup do Ústí nad Labem (0:2) jich tým doprovodí dobré tři tisícovky!

Před novou sezonou převezme trenérskou štafetu někdejší hráč Jiskry Vaněk. Slovanisté divizi konečně vyhrají, jenže už od prvního kola vědí, že druholigová brána je pro ten rok uzavřená, protože se zrodí liga třetí — a do té by k postupu stačilo i šesté místo. Až napřesrok se letitý sen o návratu do II. ligy konečně promění ve skutečnost: Slovan posílený bývalým útočníkem Sparty Františkem Gerhátem a od jara s novým trenérem Miloušem Kvačkem vyhraje svou třetiligovou skupinu se sedmibodovým náskokem před Slezanem Frýdek-Místek a uherskohradištskou Slavií!

NÁVRAT JOSEFA MYSLIVCE 

Mezi tvůrci postupu je i někdejší odchovanec, o kterém už byla řeč v jedné z předešlých kapitol. Předpovídali mu velkou budoucnost, kdekdo už ho viděl v národním mužstvu.

Brzy se o něho začaly zajímat kluby nejvyšší soutěže, jednu chvíli už se zdál být hotovou věcí přestup na Letnou. Na to všechno mohlo dojít, kdyby světlovlasý stoper jednoznačně nedal přednost studiu ekonomie. Přesto ještě stihl pět prvoligových let v postavení jednoho ze základních kamenů teplické sestavy. Teď se vrátil domů a rázem je znovu tím, čím byl před svým odchodem: pilířem a hybným duchem Slovanu. Obohacen zkušenostmi z extratřídy je pro spoluhráče neotřesitelnou autoritou.

S Myslivcem se do města vrátí i fotbalová atmosféra, jakou zažilo naposledy v padesátých letech. Už to druholigové vykročení: přestože Slovan v prvních dvou kolech změří síly s oběma propadlíky z elitní soutěže, vytěží 2 nich plný bodový zisk: doma Bohemians a venku i Kladno porazí shodně 2:1! Že by i potřetí v nepřetržité řadě vyhrál svou soutěž? Takový hattrick korunovaný návratem mezi nejlepší by si fanoušci nechali líbit...

Dlouho se zdá, že tomu nic nebrání. V sedmém kole dorazí na Městský stadion soupeř ze sousedního Jablonce a velká bitva před osmnáctitisícovou návštěvou skončí iibereckým vítězstvím 1:0, o které se gólem postará Václav Mařan. Až v desátém utkání v Chomutově Slovan poprvé prohraje (1:2); přesto přezimuje na postupovém druhém místě. Zimním králem je brněnská Zbrojovka s 23 body, Liberečtí jich mají 21, třetí Nitra 20. V tradičním zimním turnají u pražského Železničního mostu ztratí Slovan ve své skupině pouze bod bezgólovou remízou s Duklou. Klokany, Ústecké i Viktorii Žižkov porazí. Až ve finále před televizními kamerami podlehne Škodě (dnes opět Viktorii) Plzeň 1:2. Formu pro rozhodující jarní boje ladí i v tréninkovém táboře na bulharských Zlatých pískách. A když v první mistrovské premiéře, kterou ve vršovickém Dolíčku sleduje i tisícovka jeho příznivců, získá bod (1:1) v klání s Bohemians, za které hrají Panenka, jarkovský, Packert, brankář Ledecký, Ivančík a další známí borci, vše se zdá být zalité sluncem.

Před jarními odvetami řekl Míla Kvaček zpravodaji kraj ských novin: "Brno je pro mne jistým postupujícím. O dru hém se rozhodne z pětice Nitra, Jablonec, Bohemians, Kladno a Liberec." Tehdy mu nejeden fanoušek v duchu vyčítal nedostatek kuráže. Brzy se však ukáže, že se jedná spíše o dostatek smyslu pro realitu.

KDEPAK PRVNÍ LIGA - ZNOVU JEN TŘETÍ! 

Týden po pražském úspěchu vede v poločase Slovan nad Michalovcemi, nakonec jim ale podlehne 1:3. A co na to Čs. sport? "První a překvapující porážka na domácí půdě padá na vrub bezzubého útoku, nevyužitých brankových šancí a slabého výkonu celého mužstva ve druhém poločase. Převaha domácích v prvních 45 minutách byla přímo drtivá..." Na druhé místo povyskočí Nitra - zatím jen díky lepšímu brankovému rozdílu. Když pak Liberečtí remizují v Hradci a Kladno doma porazí 3:0, vrátí se na druhé místo. Připomeňme si složení týmu v tomto vítězném utkání: Bláha - Rubáš, Pala, Myslivec, Kunc — Mastník, Vávra, Thorovský (Kroupa) - Vydra, Chlachula, Mařan; z nejčastějšího složení tu chybí Gerhát. Porážka 0:1 na trávníku vedoucího Brna cti netratí, ale o dva týdny později přijde další - v pořadí pátá - v Jablonci - 0:2. Vítězství v nervózním a místy až přemrštěně tvrdém klání by Libereckým upevnilo druhou pozici; místo toho přijde pokles na čtvrtou. A kritické chvíle přijdou ve čtyřiadvacátém až šestadvacátém kole - slepené prohry v Bardejově, doma znovu s Chomutovem (1:3) a do třetice ve Vítkovicích znamenají konec reálných vyhlídek na postup. Nakonec je z toho až šesté místo. Ukáže se, že trenér v předjarním rozhovoru vyjmenoval kandidáty postupu v přesném konečném pořadí!

V nové sezoně Slovan přezimuje až na jedenáctém místě. A že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře, klesá dál. Hráči vysloví nedůvěru donedávna tak úspěšnému Kvačkovi, ale v trenérovi to není. Závěrečné patnácté místo znamená sestup do III. ligy; a v ní v sezoně 1972-73 ani někdejší reprezentační brankář Alois Jonák nevykřeše z ochablého mužstva víc než desáté místo! JEDNOU DOLE, JEDNOU NAHOŘE Jak jinak vyjádřit dění následujících let? Roku 1974 Slovan v silné "moravské" skupině III. ligy uteče o osm bodů druhému Gottwaldovu, ale o poschodí výše jej čekají jen záchranné práce a dvanácté místo. Přitom z Českého poháru vyřadí Duklu! V následujícím ročníku si zahraje o body i se Spartou, která roku 1975 poprvé (až dodneška i naposledy) na rok sestoupila z elitní soutěže. Podzimní zápas s rudými na liberecké půdě skončí 2:2, jenže na jaře se Sparta vrátí tam, odkud spadla - a Slovan do Ill. ligy, která změnila název na českou národní. Aby pokoření bylo dokonalé, setká se tam s jabloneckým béčkem! Soutěž vyhraje díky lepšímu skóre před Viktorií Žižkov, ale postupují oba týmy a s nimi i další, protože se zase jednou ruší celostátní II. liga; do ročníku 1977-78 ji nahradí dvě republikové soutěže, česká se dvěma skupinami. V té východní liberecké mužstvo zase jednou prožije báječný podzim, na jehož konci má stejný počet bodů s vedoucím frydecko-místeckým Slezanem, ale po něm smutné jaro s propadem až na deváté místo. Jediným pozitivem jara se stane návrat na rekonstruovaný stadion U Nisy. Slušelo by se, aby byl vítězný - ale derby s Jabloncem skončí prohrou 0:1 a ještě ke všemu kapitán Antonín Kroupa nedohraje pro těžké zranění... V následujících sezonách přijde šesté, ale hned zase třinácté místo s bojem o záchranu až do posledního kola. Přitom týmem po celá sedmdesátá léta procházejí dobří hráči. Z Teplic přijde Karel Ženíšek a po něm i brankář Karel Studený, ze Slavie mladší z bratří Jurkaninů Zdeněk, z Bohemians Jiří Štol, který si tu později vybuduje trenérské renomé...

A osmdesátá léta? Vlastně jako přes kopírák. Co z toho dnes ještě stojí za vzpomínku? Osmé místo v roce 1981 znamená jen udržení v české národní lize, které se zúží do jediné skupiny. V té pak přijde dvanácté místo a v sezoně 1982-83 sestup z posledního s pouhopouhýmí patnácti body. Liberec stále roste, v hierarchii českých měst získává rok od roku prestižnější postavení, ale ve výkonnosti jeho fotbalistů se to věru pranic neodrazí. V druhé ČNL jsou jeden rok druzí o bod za postupujícím Ústím, hned poté zase třináctí, ale v sezoně 1985-86 (to už jako Slovan Elitex) bezpečně první!

V české nejvyšší soutěži jsou pak osmí, dvanáctí a dvakrát za sebou třinácti - suma sumárum nic než šedý průměr

Přitom v těch letech oblékají modrobílé dresy třeba Milan Ulihrach, josef Petřík, Petr Čermák, Jiří Šidák, Pavel a Martin Pěničkové - abychom uvedli jen pár jmen pro příklad...

Putování libereckou fotbalovou historií nás zpočátku přivedlo do let, kdy její kluby hrály v podstatně nižších soutěžích - ale byly to časy vzestupu a nadějí. Osmdesátá léta však i vzhledem k možnostem znamenala jen stagnaci. A tak to zůstalo až do roku 1991, kdy Slovan v jarním finiši I. ČNL skončil na dvanáctém místě a po podzimním poločase nové soutěže byl dokonce poslední s více než varovným ziskem pouhých osmi bodů!

NÁSTUP TANDEMU FORMAN-ČEJCHAN 

Nejspíš to není třeba vysvětlovat, protože ta jména jsou i daleko za hranicemi libereckého katastru doposud v živé paměti, ale pro jistotu: nejednalo se o tandem hráčský, třeba o středovou osu mužstva, ale o dvojicí funkcionářskou, ještě přesněji řečeno funkcionářsko-podnikatelskou. Když už to pomalu vypadalo, že klub se bude muset z hospodářských důvodů vzdát i druholigového postavení, oslovili trenéři Štol a Petřík mladé a průbojné podnikatele Petra Formana a Mlroslava Čejchana, až do té doby "přespolně" spolupracující s jabloneckým Miroslavem Peltou -= a ti se rozhodli přenést své síly a prostředky do libereckého fotbalu.

Než se kdo naděje, je tu nový trenér: hradecký Zdeněk Krejčí, někdejší levý záložník mistrů ligy z roku 1960, který ovšem (kdo to ještě pamatuje?) k "votrokům"" kdysi odešel právě z Liberce. A brzy se objeví i cenné hráčské posily. Mezi řadou osvědčených prvoligových borců, kteří zamíří pod Ještěd, je třeba i pardubický odchovanec Martin Hašek, mladší bratr příští legendy hokejové branky. Notně zesílený tým se ovšem nejprve musel sehrát. Jaro začalo porážkou na Kladně, z Plzně už mužstvo přivezlo bod -= a pak už se rozjela skvělá vítězná série. K osmi podzimním bodům se přidalo nových jedenadvacet, díky kterým se Liberec v jarní tabulce dělil se Zlínem o první a druhou příčku!

POTŘETÍ DO ELITNÍ SPOLEČNOSTI 

V létě se usilovně zbrojí. Forman a Čejchan jednají o možné fúzi s chebským PSK Unionem, pokračovatelem někdejší Rudé hvězdy, který v polistopadových poměrech může ve svém dosavadním působišti pokračovat pouze v případě zdařilé transformace do civilního klubu. Ze záměru ale sejde.

Jedinečnou - zdaleka však ne jedinou = posilou je drnovický gólman Ladislav Maier. Oba podnikatelé hledají i vhodného trenéra. Šance, kterou nabízí nový ročník soutěže, se nesmí promarnit. Od 1. ledna 1993 se československá federace rozdělí ve dva samostatné státy, pochopitelně s vlastními vrcholnými sportovními soutěžemi. V příští fotbalové I. lize ČR má jisté místo deset českých účastníků právě rozehraného posledního ročníku nejvyšší federální soutěže. A protože bude zachován počet šestnácti účastníků, doplní je půl tuctu nejúspěšnějších mužstev českomoravské ligy. Nebýt mezi nimi by byl - tak to cítí celý Liberec - nenapravitelný hřích!

Slovan vstoupí do hry domácí bezgólovou plichtou s pozdějším vítězem soutěže, žižkovskou Viktorií. Remizuje i na Kladně a dál jde za svou vidinou. A na prahu poslední třetiny podzimních kol je představen nový trenér - ambiciózní Vlastimil Petržela, bývalý reprezentační útočník, který se jako kouč rozešel se Slavií. Z Edenu si vezme s sebou Josefa Jinocha, schopného zahrát snad na každém místě v poli. Vážných zájemců o relativně snadný postup do extratřídy je ovšem víc, v podzimním Účtování skončí mužstvo

šesté díky lepšímu brankovém rozdílu před Jabloncem. V zimě mu Petržela naordinuje hotové galeje. Z pražské Dukly přijde Josef Obajdin, odchovanec sparťanského dorostu; na podzim hostoval na Kladně, odkud pochází i další nový muž liberecké sestavy Martin Hřídel, naposledy ovšem hráč japonské ligy... Pak se ještě název klubu rozšíří o Intciály WSK, které znamenají firmu Wimpey - Severokámen, a odvety mohou začít.

Zápas v Pardubicích přinese prohru 0:1 a Slovan je až osmý; po týdnu nemůže pro nezpůsobilý terén sehrát domácí mač s Brandýsem a klesne ještě o stupínek. Zůstane tam i po další porážce 0:2 na Žižkově. Pak ale přijde obrat. Začne vítězstvím 3:0 nad Kladnem, které dobude mužstvo ve složení Maier - S. Marek, Sokol, Rampáček — Culek (Janáček), Janeček, Hašek, Dobš, Kočí (P. Myslivec) - Hřídel Obajdin. Stejným výsledkem skončí i dohrávka s Brandý. sem, ale v témže týdnu bláznivé počasí zmaří utkání v Třinci. Za týden Liberec doma zdolá Benešov 1:0 a přestože má o zápas méně, je znovu ve skupině těch, kteří míří výše - na pátém místě. Na něm jej pak najdeme i v závěrečné tabulce soutěže! Po suverénních vítězstvích na posledních výjezdech v Chebu a Havířově nastoupí doma mužstvo k poslednímu zápasu se Znojmem už jako jistý účastník premiérového ročníku české |. ligy - a fanoušci si postup korunovaný výhrou 2:0 jaksepatří vychutnají! Poslední gól ve II. lize dá pět minut před koncem Obajdin. Na podzim nastřílel čtyňí za Kladno, tečka za postupovým ročníkem je jeho pátý liberecký...

Michal Hrbek
Michal Hrbek
Roman Klimeš
Roman Klimeš
Tomáš Janů s pohárem ČMFS za vítězství
Tomáš Janů s pohárem ČMFS za vítězství
Vítěz ligového poháru ČMFS: Trenéři, kteří se o tento úspěch zasloužili: Hřídel, Škorpil, Petřík
Vítěz ligového poháru ČMFS: Trenéři, kteří se o tento úspěch zasloužili: Hřídel, Škorpil, Petřík
sestava mužstva, které nastoupilo na slavném Liverpoolu. Zleva: Lexa, Štajner, Johana, Hauzr, Michalík, Pilný. Pod nimi: Neumann, Janů, Kožuch, Liuni, Čapek
sestava mužstva, které nastoupilo na slavném Liverpoolu. Zleva: Lexa, Štajner, Johana, Hauzr, Michalík, Pilný. Pod nimi: Neumann, Janů, Kožuch, Liuni, Čapek
Jeden z poseldních zápasů Martina Jiránka před odchodem do Regginy
Jeden z poseldních zápasů Martina Jiránka před odchodem do Regginy

Zdroj: kniha FC Slovan Liberec- Adolf Růžička Miloslav Jenšík, Josef Kaninský. Josef Jeřábek, 2004

Nový většinový majitel fotbalového Liberce. Podnikatel Kania získal opci na koupi 75 procent akcií

Ondřej Kania | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas
Ondřej Kania | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas
Liberečtí fotbalisté Jan Žambůrek (vlevo) a Ľubomír Tupta | Zdroj: Ota Bartovský/MAFRA/Profimedia
Liberečtí fotbalisté Jan Žambůrek (vlevo) a Ľubomír Tupta | Zdroj: Ota Bartovský/MAFRA/Profimedia

Fotbalový Liberec bude mít nového většinového majitele. Podnikatel Ondřej Kania získal opci na koupi 75 procent akcií. Slovan o tom informoval na svých webových stránkách. Severočeský klub od roku 1996 vlastní sklářská společnost Preciosa a jeden z nejbohatších Čechů Ludvík Karl.

Liberec 11:05 21. 12. 2023 (Aktualizováno: 11:43 21. 12. 2023)

Jednatřicetiletý Kania, výkonný ředitel společnosti JK Education/Consilium, která se zabývá vzděláváním a provozuje mimo jiné síť soukromých škol, může opci uplatnit do 15. května příštího roku. Preciosa se bude i nadále podílet na řízení a dalším rozvoji libereckého klubu. Kania se zavázal, že do Slovanu vloží formou příplatku mimo základní kapitál významný finanční obnos.

Mládežnický i ženský fotbal

"Mým jednoznačným cílem je ve střednědobém horizontu navázat na úspěchy, kterých Slovan konzistentně dosahoval v nedávné minulosti – tedy boj o nejvyšší příčky ve Fortuna:Lize a účast v evropských pohárech. Zároveň se chci osobně angažovat v rozvoji mládežnického a ženského fotbalu v rámci klubu," uvedl Kania.

Podle dřívějších informací webu inFotbal.cz chce podnikatel do Liberce znovu přivést Jana Nezmara, jenž nyní pracuje pro hokejové Bílé Tygry. Nezmar byl dlouholetým útočníkem Slovanu a následně úspěšně působil jako sportovní ředitel v Liberci a poté v pražské Slavii.

Sedmasedmdesátiletý Karl do Slovanu vstoupil v polovině 90. let, kdy klubu pomohl z finančních problémů. Za jeho éry získal Liberec tři mistrovské tituly v letech 2002, 2006 a 2012. Rovněž se několikrát dostal do pohárové Evropy, v roce 2002 došel až do čtvrtfinále Poháru UEFA.

Další kluby

Vlastníka mění i pražská Slavia, miliardář Pavel Tykač ve čtvrtek podepsal smlouvu o koupi klubu s čínskou společností CITIC Group. Podle médií je ve hře také prodej klubů z Českých Budějovic a Teplic.

Od června má nového majitele Viktoria Plzeň. Rakousko-švýcarská podnikatelská skupina FCVP GmbH získala majoritní podíl od Adolfa Šádka, jenž ve vedení klubu zůstal.

zdroj: https://www.irozhlas.cz/sport/fotbal/fotbal-slovan-liberec-novy-majitel-ludvik-karl-ondrej-kania_2312211105_lis

Ludvík Karl si soukromí přísně střeží

Ludvík Karl, boss fotbalového Liberce Autor: Profimedia.cz
Ludvík Karl, boss fotbalového Liberce Autor: Profimedia.cz
    Majitel významného podílu v jablonecké sklářské společnosti Preciosa a fotbalového klubu Slovan Liberec Ludvík Karl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA
Majitel významného podílu v jablonecké sklářské společnosti Preciosa a fotbalového klubu Slovan Liberec Ludvík Karl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA
Majitel libereckého Slovanu Ludvík Karl na archivním snímku s pohárem pro mistra ligy.
Majitel libereckého Slovanu Ludvík Karl na archivním snímku s pohárem pro mistra ligy.

Nový majitel se nechce skrývat

Už na konci loňského roku získal Ondřej Kania opci na koupi 75 % klubových akcií a zisk kontroly nad celým klubem se tak jeví v podstatě jako formalita. Ludvík Karl v tomto roce oslaví 78. narozeniny a hledá tak patrně delší dobu ideálního nástupce. Kania se podle informací z jeho okolí chystá investovat do severočeského klubu velmi významnou částku. Je tento mladý a úspěšný podnikatel v oblasti školství připraven na české fotbalové prostředí?

Musí být jednoznačně připraven na to, že liberecká fanouškovská obec ho velmi často a čile bude srovnávat s jeho předchůdcem na pozici klubového majitele, jehož mnohdy nenápadná činnost byla opakovaně pozlacená a pro fanoušky Slovanu se stal společně s trenéry Škorpilem, Lavičkou a Šilhavým fakticky nesmrtelným. I díky jejich činnosti se například evropské poháry staly na Stadionu U Nisy jistým standardem. Již tři roky se však v Liberci nehrály. Přinese i Kania mezi liberecké fanoušky fotbalovou radost?

zdroj:https://zonglmagazin.com/liberecke-pomery-se-meni-ve-slovanu-nic-nebude-jako-driv/

O Karlovi osobně se toho příliš neví, jedním z jeho zájmů je i fotbal, který podporuje, je majitelem libereckého klubu Slovan. V byznysu se pohybuje několik desetiletí. Preciosu, která je proslulá výrobou křišťálového skla, ať už v podobě šperků, dekorativních předmětů či luxusních lustrů, vedl již za minulého režimu.

firma v posledních letech vyrobila například i ceny pro vítěze cyklistického závodu Tour de France, trofeje pro Miss Universe či pracovala na medailích pro mistrovství světa v klasickém lyžování.
Karl se narodil 19. srpna 1946 a vystudoval Vysoké učení technické v Brně. Do někdejšího státního podniku Preciosa nastoupil již v roce 1969. Po absolvování praxe byl v roce 1983 jmenován ředitelem státního podniku Preciosa.
Po revoluci pak firmu zprivatizovali manažeři a zaměstnanci, Karl jejich akcie postupně skoupil a společnost ovládl. Dnes skupina Preciosa zaměstnává zhruba pět tisíc lidí.

Nelidské podmínky vězňů v Minkovicích

Prezident Miloš Zeman loni Karlovi udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. Ozvali se proti tomu někteří bývalí političtí vězni, kteří připomínají, že Karl byl ředitelem Pracovního tábora Preciosa Minkovice.
Vězni zde pracovali v nelidských podmínkách. Na tato fakta upozornil opakovaně týdeník Respekt, situací ve vězeňských provozech Preciosy se před rokem 1989 zabývala Charta 77.
Do libereckého Slovanu Karl vstoupil v polovině 90. let jako majitel Preciosy. Klub téměř před krachem se od té doby stal třikrát mistrem české ligy (2001/2002, 2005/2006 a 2011/2012). Karla kromě fotbalu zajímá i cyklistika, je rovněž vášnivým nimrodem.
Podnikatel si své soukromí přísně střeží, veřejně se nevyjadřuje. Podle dostupných informací z médií je Karl podruhé ženatý a má čtyři děti.
Autor: ČTK

Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/podnikatel-a-majitel-preciosy-a-slovanu-liberec-karl-slavi-sedmdesatiny.A160819_155753_liberec-zpravy_tm

Ludvík Karl zdroj: https://zonglmagazin.com/wp-content/uploads/2024/02/image-2.png
Ludvík Karl zdroj: https://zonglmagazin.com/wp-content/uploads/2024/02/image-2.png

Kania je většinovým vlastníkem

Jeden ze symbolů města pod Ještědem byl dlouhá léta spojen se jménem Ludvík Karl a společností Preciosa, jejíž byl majoritním vlastníkem a která se stala jeho nejúspěšnějším podnikatelským projektem. On sám s ním byl spjat od roku 1969, kdy úspěšně absolvoval brněnské VUT. Vlastníkem libereckého fotbalového klubu je Karl od roku 1996 a jedná se o jistý skrytý symbol nejúspěšnější epochy dosavadní klubové historie, která se píše od roku 1958.

Během Karlova vlastnictví získal Slovan Liberec definitivně pevné místo mezi domácí klubovou elitou, slavil celkem tři mistrovské tituly a také konfrontoval slavné týmy jako Borussia Dortmund či AC Milán. Nyní se jedná především o spolehlivý zdroj posil pro pražská fotbalová "S". Nového majitele Ondřeje Kaniu však čeká každopádně jistá forma konfrontace s úspěšnou epochou Ludvíka Karla, jehož nejvýraznější vlastností byla nevýraznost.

zdroj:https://zonglmagazin.com/liberecke-pomery-se-meni-ve-slovanu-nic-nebude-jako-driv/
Ondřej Kania zdroj: https://zonglmagazin.com/wp-content/uploads/2024/02/ondrej-kania.jpeg
Ondřej Kania zdroj: https://zonglmagazin.com/wp-content/uploads/2024/02/ondrej-kania.jpeg

Kliknutím na odkaz se dostanete na oficiální stránky klubu









SK Rapid Liberec

Už ani pro pamětníky, ale pro fanoušky fotbalu v Liberci.

(zdroj: https://hd50.rajce.idnes.cz/SK_Rapid_Liberec/album)

liberečtí fotbalisté - šéf týmu byl Václav Smetana (archiv Vojtěch Pokorný)
liberečtí fotbalisté - šéf týmu byl Václav Smetana (archiv Vojtěch Pokorný)
liberečtí fotbalisté - šéf týmu byl Václav Smetana (archiv Vojtěch Pokorný)
liberečtí fotbalisté - šéf týmu byl Václav Smetana (archiv Vojtěch Pokorný)
Liberečtí fotbalisté - šéf týmu byl Václav Smetana (archiv Vojtěch Pokorný)
Liberečtí fotbalisté - šéf týmu byl Václav Smetana (archiv Vojtěch Pokorný)

Slovan večer odvysílá reportáž ze zápasu na Bohemians a následných oslav

IDEÁLNÍ SESTAVA SLOVANU V SEZONĚ 2001/2002

KINSKÝ -JOHANA, HOLEŇÁK, PILNÝ - JANŮ - ČAPEK, KOLOUŠEK, LANGER, ZBONČÁK - ŠTAJNER, NEZMAR

Slovan poprvé mistrem. Liberečtí fotbalisté před dvaceti lety vybojovali historický titul

úterý, 10. května 2022, 11:49

Je to už historie. Desátého května 2002 vyrazily z Liberce do Prahy stovky fanoušků, plné náměstí před radnicí pak sledovalo na velkoplošné obrazovce před radnicí zápas, který mohl vstoupit do historie. A také vstoupil. Slovan sice s Bohemians prohrál, jenže v souběžně hraném utkání v závěru skóroval slávista Kuka proti Žižkovu a Liberec mohl poprvé v historii slavil zisk mistrovského titulu.

Situace v závěru ročníku na vrcholu tabulky byla velmi dramatická. Ještě tři kola před koncem se zdálo, že získat titul bude formalita, Slovan měl náskok, jenže pak přišla prohra s Teplicemi, divoká remíza 3:3 s Brnem a před posledním třicátým kolem měl Liberec rázem pouhý bod náskoku před Viktorií Žižkov. A na Bohemce brzy prohrával, po půlhodině to bylo dokonce o dvě branky. V závěru poločasu snížil Koloušek, jenže víc už Liberec nedokázal. A tak se muselo čekat na výsledek Žižkova, kterému stačil bod z utkání na Slavii. A až do 85. minuty Viktorka skutečně byla virtuálně mistrem, jenže pak se hlavou trefil Kuka a v Ďolíčku mohly vypuknout mistrovské oslavy Liberce. Vůbec poprvé vyhrál v české lize titul někdo jiný než Sparta nebo Slavia. A byl to liberecký Slovan.
Úvod sezony přitom neukazoval, že by se něco takého povést mohlo. První tři kola sice vyhrál, to třetí dokonce na Spartě, jenže pak přišla série šesti utkání bez výhry. Majitel klubu Ludvík Karl se tak odhodlal k nezvyklé změně, trenéra Škorpila doplnil Josefem Csaplárem. A přišla série, jakou Slovan nepamatuje a už nikdy nezopakoval. V příštích osmnácti zápasech si připsal šestnáct výher a pouhé dvě remízy. Slovan řádil také v Evropě. V poháru UEFA vyřadil Vigo i Mallorcu a pak si vyšlápl na Lyon, který v odvetě na Letné, protože v Liberci se kvůli terénu nehrálo, přejel 4:1. Až ve čtvrtfinále vypadl s Dortmundem. A pak přišla poslední tři kola. "Měli jsme před sebou životní úspěch a všechno to zažívali poprvé. Cítili jsme fakt velkou nervozitu," vzpomínal po letech pro Mladou Frontu obránce Pavel Čapek.

I on odehrál na Bohemians celý zápas. "Bylo to pro nás strašně těžké. A my ten zápas nezvládli, dělali jsme chyby, které se předtím v sezoně nestávaly, a prohráli jsme. Ale díky šťastným okolnostem v podobě prohry Žižkova jsme ten titul přece oslavili."

Po prvních oslavách v Ďolíčku se tým přesunul do Liberce, kde byly v ulicích tisíce lidí. Tým přijel na náměstí v otevřeném autobusu. Pro klub šlo o start úspěšné desetiletky, ve které získal další dva tituly - v roce 2006 a poté znovu s Nezmarem a Štajnerem v roce 2012.

Slovan tehdy za titulem táhli především právě Jiří Štajner a Jan Nezmar, kteří nastříleli 29 branek, Václav Koloušek přidal 13 asistencí. Důležitost změny v trenérském štábu zpětně uznal i zkušený trenér Škorpil. "Hlavním předpokladem úspěchu byl příchod Csaplára," uznal v mnoha rozhovorech dnes už legendární trenér Ladislav Škorpil.

Hráči z prvního mistrovského libereckého týmu mají různé osudy. Řada z nich trénuje, například Miroslav Holeňák je asistentem současného áčka. V klubu dál působí i Pavel Čapek nebo Tomáš Janů, a to jako trenéři mládeže. U fotbalu jako trenéři zůstali i Bohuslav Pilný nebo Petr Papoušek. Jiří Štajner i dnes hraje fotbal v nižší soutěži, jeho parťák z útoku Jan Nezmar po konci kariéry působil jako sportovní ředitel Slovanu a poté i na Slavii, dnes ale působí mimo fotbal. Slovan svými výkony držel také brankář Antonín Kinský. Ten se nakonec jako trojka podíval na dva velké turnaje - Euro 2004 a MS 2006. I on po skončení kariéry zůstal u fotbalu, naposledy trénoval brankáře reprezentační osmnáctky, kde se dokonce před dvěma lety potkal se svým synem. Oblíbencem fanoušků byl ghanský útočník Gyan Baffour, ten v klubu vydržel až do začátku roku 2004, poté prošel řadou klubů v Rusku a nakonec se vrátil zpět domů do Afriky, aktivní kariéru ukončil v roce 2013.
Na zisk prvního titulu i po dvaceti letech vzpomínají fanoušci. "Bylo mi 12 a doma jsem brečel, protože mi rodiče zakázali jít k radnici slavit a brácha mohl," vrátil se k dvacet let staré vzpomínce na twitteru například Zdeněk Hrabal. Právě fanoušci vzpomínají, že v roce 2002 nebyl všude internet a sehnat informace k zápasům hraným ve stejný čas nebylo jednoduché. "Seděl jsem v autobuse a snažil se v mobilu naladit rádio (tehdy to nebylo tak snadné, jako dnes), abych slyšel aspoň průběžné výsledky," přidal Martin Irein. Slovan po historické sezoně opustili Jiří Štajner nebo Václav Koloušek, v předkole Ligy mistrů pak do Liberce přijel slavný AC Milán. A U Nisy se odehrál další ze slavných zápasů, když liberečtí fotbalisté vyhráli 2:1. V lize už to tak slavné nebylo, Slovan skončil čtvrtý, další titul už se ale pomalu blížil.
Zdroj: https://liberecka.drbna.cz/sport/fotbal/29598-slovan-poprve-mistrem-liberecti-fotbaliste-pred-dvaceti-lety-vybojovali-ctitul.html?fbclid=IwAR1vt9bpJ6rZCYnusGRfi-Zs8wa7yNvU7m6MCAtUNwFJPB87M3iVNhIzaFE&utm_source=copy

ČLENOVÉ DVORANY SLÁVY FC SLOVAN LIBEREC

Tomáš Janů

Hráč ligového týmu v letech 1998-2013.

S počtem 311 ligových startů je klubovým rekordmanem.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 18. ledna 2014.

Ladislav Škorpil

Trenér ligového týmu v letech 1998-2004 a 2007-2009.

Pod jeho vedením získal FC Slovan Liberec v sezóně 2001/02 svůj historicky první titul Mistra ČR.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 17. ledna 2015.

Petr Papoušek

Hráč ligového týmu v letech 2002-2011.

Vynikal mimořádnou kopací technikou a střelou z dálky.

V našem dresu odehrál 219 ligových zápasů.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 16. ledna 2016.

Jiří Štajner

Hráč ligového týmu v letech 2000-2002 a 2010-2013.

Vynikající útočník vstřelil v dresu Slovanu 57 ligových branek.

Podílel se na dvou ligových titulech.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 21. ledna 2017.

Ladislav Maier

Ve Slovanu působil v letech 1992-1998.

Byl tedy v brance, když Slovan postoupil do ligy a odehrál první ligové zápasy.

V našem dresu odchytal 148 zápasů a vychytal 50 nul.

Ladislav Maier má stříbrnou medaili z ME 1996.

Je členem Klubu ligových brankářů.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 20. ledna 2018.

Josef Lexa

Hráč ligového týmu v letech 1994-2001.

Liberecký odchovanec a řízný obránce si v dresu Slovanu připsal celkem 175 ligových startů.

Podílel se na zisku první pohárové trofeje klubu.

Odehrál i památné dvojutkání proti FC Liverpool.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 18. ledna 2019.

Libor Janáček

Ve Slovanu působil v letech 1991-1999.

Pracovitý záložník pomohl k postupu do nejvyšší soutěže, kde pak v libereckém dresu nastoupil do 183 zápasů a vstřelil 10 branek.

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 25. ledna 2020.

Josef Šural

Ve Slovanu působil v letech 2011-2015.

Podílel se na zisku mistrovského titulu (2012) i domácího poháru (2015).

Byl důležitým členem týmu, který vybojoval postup ze skupiny Evropské ligy (2013).

Ve 113 ligových zápasech vstřelil 30 gólů.

Čest jeho památce!

Do Dvorany slávy FC Slovan Liberec uveden dne 14. května 2021