Liberecké ulice za socialismu

18.01.2021

LIBERECKÉ ULICE ZA SOCIALISMU

Pamatujete si, jak se v době socialismu jmenovala třída 1. máje, dnešní Masarykova ulice nebo náměstí Pod Branou v Liebiegově městečku? Názvy ulic se v Liberci měnily poměrně často, v podstatě s každým novým režimem a dějinnou epochou. Například pro hlavní liberecké náměstí najdeme v databázi přes deset odlišných označení až po dnešní náměstí Dr. E. Beneše. V komunistické éře se prostor jmenoval Náměstí Bojovníků za mír a za předchozího totalitního režimu Adolf-Hitler-Platz. Dnes se ale chceme věnovat názvům ulic z období socialismu, a proto zůstaňme u pouličních označení, která většina z nás ještě z dětství či mládí sama pamatuje.

Vzpomínejte s námi: ulice vedoucí z centra města k nádraží, kterou dnes známe jako třídu 1. máje, byla kdysi třídou Generalissima Stalina. Druhé náměstí v centru, dnešní Soukenné, připomínalo v nedávné historii Klementa Gottwalda. Štefánikovo náměstí před dolními kasárnami bylo náměstím Sovětské armády a v tamějším parku vyrostlo postupně několik plastik - Josef Stalin, pamětní desky s místy válečných událostí a socha rudoarmějce. Náměstí Pod Branou v tzv. Liebigově městečku neslo název náměstí Města Ivanova. A za nádražím směrem na Hanychov bychom našli ulici Engelsovu (dnes Husitská) a Nikose Belojannise (Americká). Komunistické názvy měly i velké ulice v centru města - do Rochlice vedla místo dnešní Dr. Milady Horákové třída Zdeňka Nejedlého, dopravní tepna Sokolská se jmenovala Lidových milicí. A nesmíme zapomenout na ulici Masarykovu vedoucí k muzeu. Ta v reálném socialismu nesla jméno V. I. Lenina a pouliční ceduli s názvem Leninova třída máme uloženou ve sbírkách. Vzpomenete si ještě na jiné názvy ulic?

Jan Emmer: Hlavně bylo povedené Sídliště Československo-sovětského přátelství. Stejně mu všichni říkali Broumovská, i když se tehdy ta ulice jmenovala Harusova.

Ondřej Lát: Pokud vím, dnešní Klášterní se jmenovala Gustava Beuera.

Leoš Kobr: Kovrovská, Rosy Luxemburgové,...

Tomáš Janků: Appeltova (K Bucharce)

autor příspěvku Severočeské muzeum v Liberci