Chronologie školství

23.08.2022

Přehledná chronologie libereckého školství, 1744 - 1918

Tu jsem si za dlouhých karanténních večerů dovolil sepsat trochu toho kratochvilného čtení a prohlížení na téma, ke kterému má vztah tak nějak každý. Všichni jsme chodili do školy a do nějaké konkrétní liberecké školy asi většina z nás tady ve skupině. Navíc jsem tu zahlédl rostoucí množství fotek školních budov a k nim probíhajících diskusí, tak třeba to moje album bude k věci.

Předem se omlouvám těm, kdo tady svou alma mater nenajdou. Můj přehled končí rokem 1918, protože pak už těch škol bylo moc a to album by neúnosně nabobtnalo. Rovněž o školách, které byly historicky přespolní (Pavlovice, Ruprechtice, Rochlice, Růžodol atd.), tu bohužel není nic, protože jsem čerpal z pramenů, vztahujících se k Liberci před první válkou. Upřímně, i v rámci Liberce jsem vynechával některé efemerní ústavy krátkého trvání.

Fotky nejsou moje, spíš jsem je tak porůznu ponakrad po internetu a od ostatních uživatelů tady ve skupině. Smyslem tedy není představit tu nové obrázky, ale spíš ty existující nějak logicky uspořádat a doplnit komentářem, aby lépe zapadly do svého historického kontextu. Cílem bylo sledovat spíš instituce než budovy, ale občas se to zvrtlo a je to spíš o budovách.

Autor článku Tomáš Cvrček