Dolní část ulice 5.května a vodotrysky



Bývalá Střelecká ulice
(dnes ulice 5.května) v roce 1906
Pohlednice zachycuje pohled na severní stranu ulice z dnešního Šaldova náměstí. Na místě nárožního domu s kopulí (čp. 170 - I) stával v dobách, kdy ještě Sokolská ulice neexistovala, izolovaný dřevěný domek, který byl přestavěn roku 1837 na zděný dvoupodlažní. K jeho přestavbě do podoby na snímku mohlo dojít, teprve až byly roku 1888 vymezeny regulační čáry nové ulice dolů k divadlu. Vlevo od něj je tzv. Poláčkův dům (čp.352 - I), sloužící od poloviny 19.století c.k. městského okresního soudu a státnímu návladnímu. Okresní správa ho využívala o po novorenesanční přestavbě v sedmdesátých letech, doplněné roku 1876 dvoupodlažní přístavbou obepínající čtvercové nádvoří. Před druhou světovou válkou v něm byla kavárna Expresso, od počátku padesátých let Krajská loutková scéna, která tu měla dílny až do února 1963, kdy byl Poláčkův dům zbořen
.(zdroj: R.Karpaš a kolektiv - Kniha o Liberci, 1996)

Šaldovo náměstí 1906
Tak idylickou podobu mělo dnešní Šaldovo, tehdy Jablonecké, náměstí v roce 1906. V 19. století bylo pouhou křižovatkou, ze které bouráním okolních domů vzniklo napřed malé náměstí a postupně i "nejsložitější křižovatka Evropy", ze které vychází sedm ulic. V letech 1897-1904 jezdily tramvaje obousměrně Sokolskou ulicí, poté byl směr do Lidových sadů veden od radnice na Šaldovo náměstí tehdy velice úzkou ulicí 5. května (Schůtzengasse). V r. 1906 tudy vedly i koleje do Husovy třídy na "Výstaviště". Mohutný Polaczekův dům čp. I/352 vlevo patřil v 19. století c.k. městskému a okresnímu soudu, za 1. republiky v něm byla kavárna Expresso, po válce pak Krajská loutková scéna. Dům byl zbořen roku 1963. Dům I/170 vpravo na druhé straně ulice je z konce 19. století a dosud stojí, ale nízký dům proti němu byl nahrazen dnešním vysokým činžovním domem.























Spodní část ulice 5.května 24.11.1984.
Zbývá už jen několik dní, než tu tramvaje zazvoní naposled. (3 krát foto Jiří Holeček)


































Vodotrysky







V květnu (26.5.1976),
byly ještě tramvaje ,,za vodou"Tehdejší interval 3 minuty v každém směru, to se to fotilo! (archiv Jiří Holeček)





































1970
(zdroj: Liberec slovem a obrazem 1945 - 1970)



Šedesátá léta noční foto - doba, kdy jsem studoval na VŠST Liberec. (archiv Mirek Endrle)


















Vinárna Celestýn


Desátého
listopadu 1971 v hotelu Radnice (čp. 5-IV) na Benešově náměstí, který
zde fungoval od roku 1931, vypukl požár. Zničil nejen přední část, ale i
celé hotelové křídlo v nádvoří, včetně nové restaurace Celestýn.
Po dlouhých jednáních a zjišťování stavebního stavu všech objektů na východní straně náměstí se dospělo k závěru, že bude nutné provést úplnou přestavbu celé fronty domů až po Felberovu ulici, ale měla být zachována architektura jejich průčelí. K rozhodnutí přispělo i narušení části loubí sovětským tankem při srpnové invazi 1968. Rekonstrukce proběhla pod dohledem Památkového ústavu v letech 1985-91 podle návrhu Stavoprojektu Liberec (arch. Vlasta Tondrová), generálním dodavatelem byly Pozemní stavby Liberec. K nárožnímu domu čp. 11-IV ve Felberově ulici byl připojen nový objekt, uzavírající průhled do dvora a vytvářející jakýsi přechodný článek k funkcionalisticky řešené přístavbě k pojišťovně.
zdroj: R.Karpaš a kolektiv - Kniha o Liberci, 1996, s. 497.