Sněhová kalamita 15.10.2009

20.11.2022
Sněhová nadílka zaskočila na Liberecku řadu řidičů.  Zdroj: https://www.denik.cz/motorismus/rallye-bohemia-se-kvuli-snehu-nepojede-cela.html foto Petr Šimr
Sněhová nadílka zaskočila na Liberecku řadu řidičů. Zdroj: https://www.denik.cz/motorismus/rallye-bohemia-se-kvuli-snehu-nepojede-cela.html foto Petr Šimr
ulice Červeného v Rochlici. Sníh vytvořil zajímavé zimní zátiší. (foto Petr Čihák)
ulice Červeného v Rochlici. Sníh vytvořil zajímavé zimní zátiší. (foto Petr Čihák)
situace v Liberci (foto Petr Šimr)
situace v Liberci (foto Petr Šimr)
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr
foto Petr Šimr

Bílý úder Liberec přežil, sníh ochromil město

Málokdo pamatuje, aby se město Liberec rvalo se sněhovou kalamitou v polovině října, kdy ještě platí letní čas. 15.10.2009 se to ovšem stalo. Přívaly sněhu zcela ochromily život na Liberecku.
dopravní nehoda se stala dopoledne v ulici Na Žižkově v Rochlici, do vykopaného příkopu spadl vůz, který nezvládl jízdu na kluzkém povrchu. V ulici se tvořily dlouhé kolony. (foto Petr Čihák)
dopravní nehoda se stala dopoledne v ulici Na Žižkově v Rochlici, do vykopaného příkopu spadl vůz, který nezvládl jízdu na kluzkém povrchu. V ulici se tvořily dlouhé kolony. (foto Petr Čihák)

Liberec /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Málokdo pamatuje, aby se město Liberec rvalo se sněhovou kalamitou v polovině října, kdy ještě platí letní čas. Včera se to ovšem stalo. Přívaly sněhu zcela ochromily život na Liberecku.
V 11.00 hodin vyhlásila společnost ČEZ kalamitní stav pro okresy Liberec a Jablonec nad Nisou kvůli popadaným stromům a větvím, které leckde zpřetrhaly dráty elektrického vedení. Větve a stromy padaly k zemi pod tíhou mokrého sněhu.
"K 16.00 hodině bylo včera bez elektřiny v severních Čechách ještě 136 distribučních trafostanic. Z okresu Liberec to byly například Ostašov, Stráž nad Nisou, Krásná Studánka nebo Jeřmanice, kde se ale podařilo dodávky elektřiny postupně obnovit. Mezitím však silný vítr a popadané větve narušily vedení na dalších místech," upřesnila mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová - Hendrychová.
Nově se bez elektrického proudu ocitli lidé ve Vratislavicích nad Nisou, Nové Vsi, Hejnicích a Harcově. Jak zdůraznila mluvčí, společnost prosí zákazníky, aby poruchy v dodávkách elektřiny hlásili na bezplatnou poruchovou (840 850 860) nebo zákaznickou linku (840 840 840).
Nejezdily tramvaje, stály také vlaky
Ve 13.50 hodin byla zastavena veškerá doprava z Liberce do Jablonce nad Nisou. Kvůli množství sněhu a popadaným větvím by autobusy a ani tramvaje neprojely.
Krátce po 14.00 hodině se zřítily na silnici větve u Liebiegovy vily, silnice se stala na zhruba 10 minut neprůjezdnou. Spadlý strom zastavil autobus číslo 16 na Hamrštejn. Cestu se podařilo uklidit až po zhruba 40 minutách. Před 15.00 hodinou se kvůli popadaným větvím stala neprůjezdnou také autobusová zastávka MHD Kunratice sídliště.
Jak vás zasáhla sněhová kalamita. Pište do diskuze.
Před 15.00 hodinou byla pozastavena vlaková doprava mezi Libercem a obcí Křižany. Zhruba ve stejný čas přestaly jezdit vlaky mezi Libercem a Frýdlantem v Čechách, ovšem za to se zhruba 10 minut před 15.00 hodinou libereckému dopravnímu podniku podařilo zajistit kyvadlové linky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
"Situace byla v určitých časových intervalech až neřešitelná. Průjezd autobusů na čas stále omezovalo nepřetržité sněžení i zácpy, způsobené osobními automobily a vozy jiných dopravců. Tramvajové tratě ochromovaly neustále výpadky elektrického napětí," uvedla tisková mluvčí Dopravního podniku města Liberce Martina Poršová.

Nervy v dopravě vládly i večer

Veřejná doprava na Liberecku byla počasím komplikovaná ještě i v podvečer. Před 18.00 hodinou se objevovala nová a nová hlášení o popadaných stromech. Kolem 17.30 hodin se staly neprůjezdné Radčice. Pár minut poté začaly mít autobusy problémy s průjezdností Kateřinek. Po 18.00 hodině se stala neprůjezdnou autobusová zastávka Kunratice Mšenská.

Do boje s přírodním živlem nastoupili profesionální i dobrovolní hasiči už v noci. "Větve a stromy padaly na silnice, elektrické a telefonní vedení, na zaparkované automobily a budovy všeho druhu. V okrese Liberec vyjeli hasiči ve čtvrtek od půlnoci do 14.00 hodin celkem 77krát k popadaným stromům a sloupům," poznamenal Radek Vojík z HZS Libereckého kraje s tím, že výjezdy hasičů budou pokračovat zřejmě i večer a v noci na dnešek.
Silničáři podle Jiřího Daníčka z Krajské správy silnic Libereckého kraje vyjeli už v noci na čtvrtek s tím, jak sílil vichr a přibývalo sněhu. Všechny síly do boje se sněhem nasadily i liberecké technické služby. Sypače a rolby vyjely už nad ránem.
Pracovníci v ohrožení života
zpráva DPML 18.58 hodin:
Veškerý personál, pracující na zprovoznění tramvajové trati do Jablonce, byl stažen z této lokality z důvodu ohrožení života padajícími stromy, a to až do doby, kdy se počasí uklidní.
"V kraji odklízelo sníh zhruba padesát našich aut, z toho asi 15 jezdilo na Liberecku. Pohotovostní zimní režim podle zákona platí od období od 1. listopadu do 31. března, my ještě máme některé vozy vybaveny na letní údržbu komunikací, a teprve je připravujeme na zimu," řekl Jiří Daníček.
Prudký útok zimy se projevil na Liberecku i v počtu dopravních nehod. "K 16.00 hodině jsme měli nahlášených na Liberecku 14 dopravních nehod. Šlo většinou o střety dvou aut nebo o nárazy aut do nějaké překážky v důsledku smyku. Je to téměř trojnásobek průměrného počtu nehod v Liberci. Obvykle jich šetříme denně 5 až 7. Všechny čtvrteční nehody se obešly bez zranění, považujeme je za malé," poznamenala mluvčí liberecké Policie ČR Vlasta Suchánková. "Řidiči by měli být co nejvíc opatrní," dodala.


Zdroj: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/bily-uder-liberec-prezil20091016.html

na Jablonecké ulici zastavil dopravu spadlý strom. Něktzeří řidiči čekání nevydrželi a vytvořili si zkratku přes okraj parku
na Jablonecké ulici zastavil dopravu spadlý strom. Něktzeří řidiči čekání nevydrželi a vytvořili si zkratku přes okraj parku
dělnící na tenisové hale v Rochlici musí odstraňovat sníh  ze střechy nafukovací haly (zdroj: Petr Čihák)
dělnící na tenisové hale v Rochlici musí odstraňovat sníh ze střechy nafukovací haly (zdroj: Petr Čihák)