Liberec po roce 1989

24.08.2022

2012

(foto Petr Šimr)

VRAHA STŘÍDÁ JEHO OBĚŤ (26.6.2020)

Město Liberec se dnes s hrdostí může aspoň dílčím způsobem vyrovnat s částí své minulosti. Jak vidíte na přiloženém archivním snímku, v březnu 1953 byl v rámci národní tryzny zavěšen na historickou radnici velký portrét zemřelého Klementa Gottwalda. Dnes od ranních hodin prakticky stejné místo zaujímá fotografie dr. Milady Horákové z procesu s tzv. "záškodnickým spiknutím" před Státním soudem v Praze (1950). Komunistický režim v čele s Gottwaldem, který rozsudek smrti nad Miladou Horákovou přes protesty významných osobností z celého světa podepsal, poslal na šibenici zcela vědomě nevinnou ženu a matku. Byl to ten nejodpornější zločin, jehož se komunistický režim za 40 let své existence dopustil. Zločin, který ze sebe nemůže smýt ani dnešní stranická nástupkyně tehdejší KSČ. V sobotu v 5.35 ráno od popravy statečné ženy uplyne přesně 70 let.

Po část dnešního dne navíc bude na náměstí před radnicí z reproduktoru symbolicky zaznívat zvuková koláž ze soudního líčení s Miladou Horákovou, kterou také poskytlo sdružení @dekomunizace. Tříminutovou smyčku kolemjdoucí uslyší v každou 35. minutu z hodiny, a to od 8.35 do 14.35. V hlavních rolích v pořadí, jak následují hlasy: Ludmila Brožová-Polednová (dělnická prokurátorka), Josef Urválek (prokurátor), Milada Horáková (obžalovaná), Karel Trudák (předseda soudu), Taťjana Medvecká (jako Milada Horáková).

Pietní shromáždění k uctění památky nejen popravené Milady Horákové se pak u památníku obětem komunismu (známé zrcadlo) uskuteční od 17 hodin. (autor příspěvku Ivan Langr)