U Horského ševce

24.02.2021
archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka

U Bergšustra

Býval to velmi známý hostinec vzdálený jen několik set metrů od hostince U Šámalů při cestě do Hluboké či do Hanychova. Protože majitel této horské chalupy z roku 1877 František Möller byl nejen hostinským, ale i ševcem (německy der Schuster), dostalo se jeho řemeslo i do názvu hospody. U Bergšustra čili U horského ševce se scházeli, na rozdíl nedalekých Šámalů, spíše němečtí turisté. Na pohlednici odeslané roku 1935 vidíme, že klientela byla asi zámožná a jezdila do restaurace i automobily. V té době již byl ale pět let majitelem domu s restaurací W. Siebeneicher, který jí dal vznešenější jméno Chata na Ještědském hřebeni, ale starý název kvůli reklamě na pohlednici také ponechal. Roku 1940 dům vyhořel. Byl sice částečně opraven, ale po válce byl zbořen.

(archiv V.Hájek)

archiv J.Hůlka
archiv J.Hůlka

Bouda na Ještědském hřebeni (Jeschenkammbaude) také U horského Ševce (Bergshuster Gasthaus)

hostinec stával asi 1 km za libereckou odbočkou z modré hřebenovky.Provozoval jej Franz Moeller, původním povoláním Švec. Z rozlehlé louky se nabízely výhledy na Liberec , Jizerské hory i Krkonoše. V roce 1930 přejmenován na Jeschenkammbaude. Po odsunu německého obyvatelstva byl stržen a pozemek zalesněn.

Hostinec U Horského ševce na Hluboké v roce 1939


Znáte rozvaliny hostince Bergschuster na Ještědském hřbetu při cestě z Hluboké k hospodě U Šámalů? Pokud ano, stěží uvěříte, že právě tato místa zachytil fotograf v létě roku 1939. Oblíbený výletní hostinec disponoval venkovním posezením pro velký počet výlerníků a cestou upravenou pro automobily, o obém se můžeme přesvědčit na pohlednicí. Vlevo se rýsuje silueta starého hotelu na vrcholu Ještědu, vpravo tušíme rozlehlé louky se závratným výhledem do celé Liberecké kotliny. Svérázné jméno získal hostinec, postavený při staré poutní cestě z Českého Dubu do Hejnic v roce 1877, podle přezdívky majitele, vyučeného ševce Franze Mollera. Po roce 1930 jej nový vlastník přestavěl a rozšířené restaurační zařízení obdrželo jméno Jeschkenkammbaude, tedy bouda na Ještědském hřebeni. Štěstí jí však nové jméno nepřineslo. Pouhý rok po pořízení naší fotografie bouda vyhořela a po roce 1945 zanikla zcela.

(zdroj: Libereckým krajem s dobovými pohlednicemi - po zemi, na vodě i vzduchem, 2013)

zdroj beta.lot - tissimo.com/de
zdroj beta.lot - tissimo.com/de